Таня Дъбнишка: В края на програмния период няма да постигнем средната европейска стойност на земеделските субсидии
В края на програмния период няма да постигнем средната европейска стойност на земеделските субсидии. Това каза пред Радио "Фокус" Таня Дъбнишка, изпълнителен директор и член на УС на Асоциацията на земеделските производители в България, във връзка с разликите в земеделските субсидии в България и средните в ЕС.
"Секторът позитивно посреща сигнала и волята на държавата да направи такова запитване към Европейските институции. Ние сме от страните, които са с по-ниски субсидии в рамките на на общата селскостопанската политика. Три програмни периода са заложени в т.нар. "Конвергенция", което представлява плавно приближаване на директните плащания към средното за ЕС", обясни тя.
"В новия програмен период ние няма да сме постигнали изравнението със средната стойност. При договарянето на финансовата рамка, за всеки програмен период, това е амбицията на всички земеделски министри от ЕС, особено страните присъединени след 2004 г., за да няма такива неравенства. Към настоящия момент под средната стойност за ЕС сме общо 16 страни. Една такава позиция би срещнала подкрепата на останалите 15 страни, но тази борба няма да е лека. Трябва да бъдат убедени всички земеделски министри в Съвета на ЕС, след което да бъде гласуване в ЕП, а ЕК трябва да предложи промени в регламентите", обясни Дъбнишка.
Изпълнителният директор на Асоциацията на земеделските производители обясни, че от 2015, когато държавата решава да облага с данък субсидиите, досега от Асоциацията настояват този закон да бъде отменен.
"В началото на всеки програмен период нашата страна винаги е настоявала за изравняване. Доколкото това ще е битка на европейско ниво, чийто изход е неясен. Ние като Асоциация на земеделските производители в България през 2015 година, когато беше наложено облагането на субсидиите от страна на нашата държава, не подкрепихме решението и настоявахме да се върне режимът, когато те не се облагат.
2020 година, когато ескалираха проблемите вследствие на пандемията, ние поискахме официално отпадне облагането на субсидиите. Логиката е такава, че директните плащания се предоставят в подкрепа на дохода на фермера. Подпомаганията, които ние наричаме компесаторни, са свързани с допълнително положените усилия или пропуснатите ползи. В момента политиците, които готвят своите програми в сектор "Земеделие", могат да се съобразят с едно разумно и важно за сектора решение, което зависи само от нашата страна", каза тя.
Тя заяви, че в другите страни субсидиите достигат в пълен размер до земеделските производители, за да могат те да покриват всички свои разходи.
"Редица държави не облагат субсидиите на своите фермери. Те си оставят на разположение в стопанствата, за да могат да са в тяхна подкрепа. Много е добре това, което предлага министър Гечев, но ние на национално ниво можем да направим бързи решения, за да отпадне облагането на субсидиите, но трябва да имаме редовен парламент. Политическата нестабилност е пагубна за икономическата среда, в която оперираме", поясни тя.
Веселка Иванова