Световноизвестна пианистка с проруски възгледи ще изнесе концерт у нас, български интелектуалци протестират
“Докато в Италия и Канада отменят концерти на Валентина Лисица, която зае страната на Путин, ние се готвим да я посрещнем в зала "България" през април. Министър Тодоров, да я каните преди години беше възможно, днес не е! Спешно трябва да бъде отменена предстоящата й изява, срамно е!", това написа в своя Facebok профил проф. Амелия Личева.
Повод за негодуванието ѝ е гостуването на световноизвестната пианистка Валентина Лисица. Тя гостува у нас за втори път. Първият й концерт в София е в края на 2021 г., когато свири със Софийската филхармония под диригентството на Найден Тодоров.
Предстоящите ѝ изяви са пак в зала “България" на 20 и 23 април по повод 150-годишнината от рождението на Сергей Рахманинов.
Проф. Амелия Личева е поетеса, литературен критик и преподавател в Софийския университет "Св. Климент Охридски“.
Пред Свободна Европа проф. Личева казва, че "тезата, че трябва да съдим за твореца по изкуството, а не по личността му, е принципно важна, но невинаги работеща". По думите ѝ Валентина Лисица е качествен творец, но, избирайки да застане на страната на агресора и диктатора, "тя се превръща в обект на друг тип оценки".
"За мен е срамно не просто да се отиде на неин концерт, но и изобщо да бъде канена на гастрол. Срамно и неморално е", добави проф. Личева. Според нея в ситуация на война всичко резонира по друг начин и е нужна повишена взискателност както към позицията на творците, така и към решенията на институциите: "Заради тяхната решаваща символика в такъв момент изкуството трябва да отстъпи пред морала".
Валентина Лисица е родена в Киев през 1973 г. и започва да свири още на тригодишна възраст. Баща ѝ е украинец, а майка ѝ е с руски и полски произход, като в семейството се говори руски. Завършва консерваторията в украинската столица, а по-късно през 1991 г. се премества в САЩ заедно с пианиста Алексей Кузнецов, за когото се омъжва.
Критиките срещу Лисица започват след 2014 г. Тогава Русия извършва незаконна анексия на украинския полуостров Крим, а пианистката започва да публикува в Туитър свои изказвания против тогавашното украинско правителство и обидни коментари за украинския народ.
Изявлението на проф. Личева в социалните мрежи предизвика ожесточена дискусия. Докато някои са напълни съгласни с нейната позиция, други смятат, че изкуството и политиката не бива да имат допирни точки.
"Всеки творец с обществена позиция, която не се харесва на конюнктурата - да бъде забраняван. Не знам дали осъзнавате, но това е най-сигурният начин ние сами да унищожим европейските ценности, които уж претендираме, че защитаваме.“, пише Таня Мирчева.