На 15 април отбелязваме Световния ден на потребителите. За първи път празникът е отбелязан през 1983 г. и от този ден той става важна дата за потребителските организации по света. В България денят се чества от 1991 г. По този повод решихме да попитаме хората в анкета за "Фокус" чувстват ли се защитени от българските институции като потребители, кои са практиките, с които търговците най-често мамят и били ли са някога удряни по джоба.
"Не се чувствам защитена като потребител." Това каза една от анкетираните. Според нея по-възрастните хора са подложени на по-чести измами от страна на търговците.
"Чувствам се ударена по джоба и в магазина, и на пазара. Най-често усещам това в грамажа на стоките, които купувам, но някой път и в цената", посочи жена току-що направила покупка от столичен пазар.
Според друга анкетирана, която по никакъв начин не се чувства защитена от институциите у нас, не се обръща внимание на големи измами, камо ли на по-малки нарушения, когато сметката на даден потребител е надписана с 25 или 50 стотинки.
Запитан дали някога е подавал сигнал за нарушение, мъж сподели, че досега никога не го е правил, но би искал при проблем да се обърне към отговорните органи.
Всички се обединиха около мнението, че не се чувстват защитени от родните институции като потребители, а на въпрос дали се обръщат към отговорните органи, когато забележат нередност или се почустват измамени, посочиха се оправят сами.
Относно спекулата в цените на хранителните стоки софиянците, излезли на пазар, бяха категорични, че повишените цени се усещат сериозно, като няколко от тях дадоха за пример краставиците, където на места достигат до 6 лева за кг.
Вижте повече както мислят хората по така наболялата тема във видеото!