Храмът "Св. Николай Чудотворец", в който служи, е винаги пълен. Най-много са младежите. "За всекиго намира добра дума. Умее да изслушва и утешава. И децата са луди по него", казват хората.
Поп Данчо е уважаван от енориашите си и заради грижата за най-бедните. От 15 г. към църквата му има трапезария. Всяка неделя се раздава безплатен обяд на над 100 души.
Продуктите даряват асеновградчани, а храната се приготвя от няколко жени доброволки. "Не смятам, че върша нещо необикновено. За мен най-голямата награда е да помогна на съмняващите се да станат истински вярващи", казва поп Данчо.
За хлапетата свещеникът е организирал неделно училище по вероучение, а в двора на храма има енорийски просветен център, в който се провеждат безплатни курсове по пеене и по английски. "Немалко наши възпитаници отидоха в Консерваторията", радва се отец Йордан Георгиев.
Негова е заслугата и за възраждане на обичая каленица, който се прави единствено в Асеновград. Ритуалът е свързан с въведението на Богородица в храма, когато е била на 3 г., но има препратка към действително събитие. Младоженци били избити на сватбата си, булката се казвала Каленица.
Всяка година на Еньовден момиченцата в Асеновград се обличат в бяло, а момченцата са с черни панталони. Всички се причестяват в църквата "Св. Николай Чудотворец" и се отправят към параклиса "Въведение Богородично", където поп Данчо ги поръсва със светена вода. След това минават през центъра на града.
"Това е най-голямото детско литийно шествие в България. В него участват и родители, управата на града, военен духов оркестър. Много асеновградчани, които са на гурбет в чужбина, се връщат специално за празника", обяснява отец Йордан Георгиев.