Новини
Спорт
Справочник
Обяви
Вход
close




ЗАРЕЖДАНЕ...
Начало
Бургас
Спортни
Регионални
България
Международни
Любопитно
Галерии
Личности
RSS
Всички
Бизнес
Други
Институции
Криминални
Общество
Създадоха база данни с "горещите точки“ по Черноморското крайбрежие
Автор: Екип Burgas24.bg 10:08 / 09.12.2015Коментари (0)808
©
Приключи изпълнението на проект "Интегрирано управление на горещи точки и опазване на Черноморската екосистема" (HOT BLACK SEA), финансиран по Съвместна оперативна програма на Черноморски басейн 2007-2013.

Водеща организация е Национален институт за изследване и развитие в електроинженерството /National Institute for R&D in Electrical Engineering ICPE-CA/, Румъния. Членове на партньорския екип са Община Бургас, TUBITAK - Изследователски център - Мармара, Истанбул, Турция; Кавказка Екологична Фондация - FCE, Сухуми, Грузия; Държавен институт по околна среда - OSENU, Одеса, Украйна и НПО за устойчиво регионално развитие и опазване на околната среда - SuRDEP, Варна, България.

 

Основна цел на проектa е да се насърчи трансграничното сътрудничество за хармонизиране на политиките и използване на научните изследвания в областта на мониторинга и анализирането на наземните източници на замърсяване в Черноморския басейн.

Специфични цели на проекта:

- Хармонизиране на програмите за мониторинг на речните басейни;

- Хармонизиране на горещите точки;

- Актуализиране на базата данни на горещи точки, въз основа на обща Методология;

- Осигуряване на инструментариум за управление на данни/информация в подкрепа на предприетите стъпки и взети решения относно управление на горещи точки;

- Споделяне на опит и знания с цел повишаване капацитета при управлението на горещи точки, чрез възприемане на адаптивен подход и пазарно-ориентирани инструменти за контрол на замърсяването;

- Повишаване информираността на обществеността и заинтересованите страни.

Проектът адресира проблеми, свързани със замърсяването на Черно море от наземни източници и необходимостта от съвместни усилия в процеса на опазване на повърхностните води. Той демонстрира благотворно партньорство и подход на споделяне на знания, опит и добри практики между заинтересованите страни.

В следствие на сътрудничеството между всички ангажирани експерти и научни работници от целевите Черноморски държави, в рамките на проекта се изготви и тества Методология за идентифициране и приоритизиране на наземните източници на замърсяване - горещи точки. Документът дефинира критерии и унифицира определението "горещи точки" (hotspots), за да се подпомогне актуализирането и верифицирането на базата данни на "hotspots" в Черноморския регион, да се създаде единна мрежа и система в подкрепа на предприемащи се превантивни мерки и последващ мониторинг. "Гореща точка", съгласно Методологията на проекта, е източникът на замърсяване, разположен на сушата, както и акваторията, повлияна от изпусканите замърсители.

В рамките на проекта се създаде база данни на "горещите точки" по Черноморското крайбрежие, която е достъпна на страницата на проекта:

 

http://bs-hotspots.eu/Deliverables

 

Базата данни съдържа източници на замърсяване, разположени на сушата, които директно или индиректно заустват в Черно море. В нея са посочени 137 замърсители, разделени в 8 главни групи - детергенти, тежки метали, неорганични и органични вещества, пестициди, радиоактивни вещества и други. Достъпът до базата данни е рестриктивен на различни нива. Мета данните, включващи източника на замърсяване, контакти, разположение, са публични. Базата данни предоставя информация във вид на таблици и графики, които я визуализират в лесно достъпен и разбираем формат по години, замърсители и източници на замърсяване за всяка една от целевите държави - България, Румъния, Грузия, Украйна и Турция.

Създадената база данни на "горещите точки" е инструмент, подпомагащ заинтересованите страни при вземането на решения, програмиране и планиране на бъдещи инвестиции.

В допълнение се проведоха различни събития и информационни срещи със заинтересованите страни в Румъния, Грузия, Украйна, Турция и България.

 

Проведоха са две обучения, свързани с разработването на Методологията за определяне на горещите точки - в Одеса, Украйна, и Истанбул, Турция.

 

Списък на "горещите точки" по Българското Черноморско крайбрежие, съгласно изготвената по проекта Методика:

 

Приоритетни в краткосрочен план

 

1. ПСОВ Варна

2. ПСОВ Бургас

3. ПСОВ Меден Рудник-Бургас

4. Лукойл Нефтохим Бургас АД

5. Ойлфийлд Тюленово-Шабла

6. Солвей Соди АД-Девня

Приоритетни в дългосрочен план

 

1. ПСОВ Поморие

2. ПСОВ Созопол

3. Канализация на Синеморец

4. Канализация на Варвара

5. Канализация на Ахтопол

6. ПСОВ Равда-Слънчев бряг

7. Агрополихим АД - Девня

Кандидати за горещи точки

ПСОВ Балчик

ПСОВ Каварна

ПСОВ Златни пясъци

ПСОВ Албена WWTP

ПСОВ Царево WWTP

ПСОВ Елените WWTP.









Зареждане! Моля, изчакайте ...

Все още няма коментари към статията. Бъди първият, който ще напише коментар!
Още новини от Национални новини:

ИЗПРАТИ НОВИНА
« Октомври 2024 г. »
пон
вто
сря
чтв
пет
съб
нед
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
Виж още:
Актуални теми
51-ото Народно събрание
Зима 2024/2025 г.
Kатастрофи Великотърновско
Никулден 2024 година
Коледно-новогодишни празници 2024/2025
назад 1 2 3 4 5 напред
Абонамент
Абонирайте се за mail бюлетина ни !
Абонирайте се за нашия e-mail и ще получавате на личната си поща информация за случващото се в Бургас и региона.
e-mail:
Анкета
Ще почивате ли идната зима?
Да, в България
Да, в чужбина
Не
Не съм решил/а още

РАЗДЕЛИ:
Новини
Спорт
Справочник
Обяви
Потребители
ГРАДОВЕ:
Пловдив
Варна
Бургас
Русе
Благоевград
ЗА НАС:
За контакти:

тел.: 0886 49 49 24

novini@burgas24.bg

За реклама:
Тарифи (виж)
Договори избори 2024

тел.: 0887 45 24 24

office@mg24.bg

Екип
Правила
Бургазлии във facebook
RSS за новините
Статистика: