Съвет: Дръжте пари в брой вкъщи

Автор: ИА Фокус
Коментари (9)
09:18 / 26.12.2024
576
Редица правителства в Европа подготвят гражданите за възможни военни сценарии – най-вече заради заплахата от Русия. Един от съветите е хората да държат достатъчно пари в брой у дома, пише Deutsche Welle.

Произтичащите от Русия заплахи - и покрай войната в Украйна, но също и заради кибератаките и порочната практика за намеса в чужди избори - са причина за опасения и за препоръки към гражданите да държат достатъчно пари в брой у дома, вместо в банките.

Пари в брой за поне една седмица

В Швеция през ноември домакинствата получиха брошури с информация за коректното поведение "в случай на кризи и войни". Те включват и съвета вкъщи да се държат пари в брой поне за седмица. И в случай на евакуация трябва да се разполага с достатъчно пари в брой, обяснява брошурата, за която пише "Франкфуртер Рундшау".

Норвежкото правителство пък още през пролетта предупреди: "Ако се разчита единствено на дигиталните разплащания, това повишава уязвимостта на обществото и в определени ситуации може да допринесе за нарушаването на важни обществени функции". Така например "продължителните спирания на тока, на системите или дигиталните нападения срещу разплащателните системи и банките" могат да доведат до срив в дигиталното ползване на сметките.

Затова потребителите в Норвегия имат законно право да плащат в брой, например за покупки на дребно или за услуги като кинопрожекции, ресторанти или хотели. Определена е и горна граница от 20 000 норвежки крони (около 1 700 евро).

Превантивни мерки и в Нидерландия

Сега и Нидерландският банков съюз излезе с препоръката да се държат запаси от пари в брой у дома. Както заяви говорител на съюза - това е свързано с геополитическите заплахи. Това е първият път, в който банки излизат с такъв съвет, подчертава "Франкфуртер Рундшау" и напомня, че на годишната си пресконференция Путин заплаши с куриозна "ракетна надпревара".

Нидерландският министър на отбраната Рубен Брекелманс каза пред медиите, че обществото трябва да се подготви за всички възможни военни сценарии. "Ако Русия иска да ни нападне, ще атакува нашата електропреносна мрежа или водоснабдяването."

Същевременно бе изтъкнато, че никой не бива да изпада в паника, но е възможно интернет, токът и водата да спрат. Освен това нидерландците трябва да имат предвид, че "разплащането по електронен път няма да функционира за известно време - затова винаги трябва да имат известно количество пари в брой вкъщи".

Както пише ZDF, от отправянето на препоръката насам е констатиран ръст в тегленията на пари - приблизително с десет процента. Паралелно анкетирани от изданието нидерландци споделят, че при това положение започват повече да се страхуват от крадци. Затова Нидерландският съюз на застрахователите на свой ред препоръчва всеки да си провери застраховката за дома - тъй като парите в брой са застраховани само до определена сума.

Германците държат средно по 1 364 евро вкъщи

В Германия засега подобни препоръки не са отправяни, пише "Франкфуртер Рундшау". В съветите на Федералната служба за защита на населението и за помощ при катастрофи се казва само, че "вкъщи трябва да има достатъчно пари в брой, ако заради сппрян ток банкоматите не функционират".

Представително допитване от 2018 година показва, че частните лица в Германия тогава са държали в дома си средно по 1 364 евро. А в портмонетата - средно по 107.

Виж коментарите (9)
Още новини от Национални новини:
Рано или късно панелките ще спрат да съществуват, но тези жилища ...
Белобрадова: От 20 години страдам от заболяването ГЕРБ
Диана Русинова: Така не се обезопасява аварирал снегорин, най-мно...
Условията за туризъм в планините са лоши 
Експерт: Обезпокоително е, че "мозъчно гниене" или "изгнил мозък"...
АМ "Черно море" – в очакване да стартира строителството


Виж още:


За връзка с нас:
тел.: 0700 45 024
novini@burgas24.bg

Екип

©2006 - 2019 Медия груп 24 ООД.
Burgas24.bg mobile - Всички права запазени. С всяко отваряне на страница от Burgas24.bg, се съгласявате с Общите условия за ползване на сайта и политика за поверителност на личните данни (обновени).