Съпругата на червения депутат, която е юрист по образование, се оказа един от най-доверените хора на Иван Дремсизов, вторият човек след Илия Павлов в митичната "Мултигруп". Нейната бизнес история с един от босовете в групировката е с поне 18-годишна давност, когато освен Илия Павлов, в "Мултигруп" собственик е и Иван Дремсизов.
През 1999 г. Николета Калчева Лингорова-Христова е управител в основната фирма на Дремсизов "Интерстийл трейдинг къмпани". Това беше една от основните компании в структурата на "Мултигруп", работеща в сферата на металургията. При правителствата на Любен Беров и Жан Виденов "Интерстийл" стоеше на входа и на изхода на "Кремиковци". По това време металургичният комбинат редовно не плащаше на държавната НЕК за консумирания от него ток и се стигна до изключването му от мрежата. Въпреки това обаче ръководството му изрядно плащаше на "Интерстийл".
Схемата "вход - изход"
не е измислена от Илия Павлов, но е факт, че в България тя беше приложена особено успешно и донесе значителни печалби на "Мултигруп". Типичен пример за подобна схема на "Мулти" са отношенията между фирмата на групировката "Интерстийл" и металургичния комбинат "Кремиковци" в годините преди неговата приватизация. Девизът на групировката беше: "Сложи ръка на входа със суровините - и ще разполагаш с крайния продукт на пазара."
Тази схема нанася трайни щети за държавните дружества, тъй като посредникът не се интересува от инвестиции в тях. Самата "Интерстийл" отричаше, че има доминиращ дял в търговията с готова продукция. Но шефове на комбината по онова време твърдяха, че дялът на "Интерстийл" в износа на готова стомана от комбината е бил над 25%. Според високопоставен служител на "Мултигруп" "Интерстийл" е внасяла около 350 хил. тона коксувани въглища годишно и около 500 хил. тона желязна руда за комбината. Общият обем на тези операции по данни на групировката е бил около 150 млн. долара годишно.
Половинката на червения депут - Николета Калчева Лингорова-Христова, е съсобственик с Иван Дремсизов и в дружеството "Инекс пропъртис", сочат данни от търговския регистър. Освен това още от 1998 г. тя е партньор с човека на "Мултигруп" и във фирмата ""Ферексим". Николета Калчева Лингорова-Христова е толкова близка със семейството на Дремсизов, че продължава бизнес традициите като до преди година е била съдружник и със сина Николай Иванов Дремсизов - във фирмата НВП Консулт.
Едва ли днес за някого има съмнение, че "Мултигруп" и босът й Илия Павлов преуспяваха с протекциите на БКП-БСП, държавата, ДС, мутрите и естествено Русия, въпреки, че групировката често менеше политиката си - според интересите си и политическата си окраска. Моделът "полугрупировка-полупартия" дълго време носеше успех на Илия Павлов. Умелото лавиране между партиите в парламента беше възможно поради факта, че всички правителства след 10-ти ноември имаха крехко мнозинство и с подкупването на правилните хора в парламента лесно можеше да се влияе на държавната политика. Това обаче едва ли е създавало дискомфорт на синия демократ Иво Христов, когато е бил в екипа на Светослав Лучников.
Нито пък вероятно го притеснява и сега, когато се е устроил на левия бряг като депутат от БСП. Може би в този сбъркан модел се крие и злото на проваления български преход, принос за който има и "ерудита" Иво Христов, който с подставените лица от така наречената "стара десница", съучастваха в превръщането на политическата власт на БКП-БСП и ченгетата в икономическа, за да се върнат после от позициите си на икономически властници в България отново в политическата власт. Така неслучайно и Христов днес е прероден в депутат от БСП.
Неслучайно "168 часа" наскоро акцентира, че Христов е едно от загадъчните лица в парламента - едновременно го приемат за американофил и русофил, специализирал е в САЩ, но и в московска школа, бъркат го дали е "ляв" или "десен". Но неоспорим факт е, че живее като заможен човек, кара нови автомобили и държи на модните тенденции. Това може да се установи и от декларацията на депутата, подадена в сметната палата. Семейството разполага с къща, вила, апартамент, дворни места, луксозни автомобили, участия във фирми, спестявани в банки (виж в галерия имотната му декларация). Но това безспорно е друга приказка - не за дебили.