Емблематичната сграда на Народното събрание опустя. Депутатите се местят в бившия Партиен дом на 1-ви септември. Пак.
"Фокус" вече ви разведе с репортаж в обновената пленарна зала в новия-стар дом на народните избраници, в която ще дебатират и решават народните съдбини. Засега чрез сглобка, не чрез съединение за сила, но по детски оптимистично, търпеливо продължаваме да вярваме в положителния резултат, че ще е за благото и в полза роду. 49-ото НС оцеля повече от очакваното, с утрешна дата вече ще е работило и в две сгради. Дано да е му на късмет, както би казала бабата в сериала.
А там, вътре, в традиционната сграда на Парламента на пл."Народно събрание" и зад надписа "Съединениото прави силата" страстите ще останат в историята, поне засега. Вторият опит на законотворците да сменят постоянния адрес на местоработата си, може пък и да се окаже успешен. Но носталгията по червените персийски килими в кулоарите ще остане – и у част от депутатите, и у колегите журналисти. Тръпката да се сбориш в гората от микрофони и да запазиш равновесие, в опит да не се пребиеш по тесните стълбички, когато си приклещил
Бойко Борисов под рамката на вратата на кулоара, освен комична, е по свой начин и безценна. Безценна и историческа ще остане и родената там нова "ротационна" форма на управление.
Ден преди началото на новия политически сезон администрацията събира последните папки и някой се връща за забравения в чекмеджето телбод. Тишината в кулоарите е оглушителна, а парламентарната трибуна вече няма да ражда култови политически бисери от остриетата на партиите, представени в законодателната власт.
Сградата на Народното събрание е била една от първите обществени сгради, построени в следосвобожденския период. През февруари 1884 г. Министерският съвет, ръководен от Петко Каравелов, взема решение за нейното изграждане и до края на годината сградата е завършена.
Проектът е възложен на виенския архитект от славянски произход - Константин Йованович, който учи в Австрия и Швейцария и проектира сградата на сръбския парламент в Белград. Северното фоайе е част от триетажен павилион, проектиран от архитекта Пенчо Койчев по време на последното обновяване на сградата, започнало през 1925 г. и завършено три години по-късно. Сградата е разширена до северната страна с отделен вход, просторно фоайе, впечатляващи колони, триетажно стълбище, офис помещения и библиотека. И все пак, духът на старата част е напълно запазен.
Тя е построена и декорирана в неоренесансов стил. Обявена е за исторически, архитектурен и културен паметник с национално значение. Над южния вход е разположено мотото "Съединението прави силата“, пише в кратката историческа справка.
Традиционната сграда на парламента се нуждае от сериозен ремонт. Има доста дефекти в инженерната инфраструктура", обясни неотдавна решението за преместването председателят на Парламента
Росен Желязков. По думите му трябва да се направи сериозно обследване и да се започне една реконструкция, защото не е ремонтирана от десетилетия. "Тя е културна ценност от национално значение и трябва да бъде запазена, като най-належащото, освен инфраструктурата, е ремонтът на покрива, защото дава сериозни течове, което вече си личи и по фасадата на Народното събрание", каза той.
Прокрадва се и идеята сградата да бъде превърната в музей. Заслужава.