Студенти по математика и информатика ще носят допълнителни средства на университетите. Това става ясно от проекта на постановление за условията и реда за утвърждаване на броя на приеманите за обучение студенти и докторанти в държавните висши училища, публикуван на сайта на Министерството на образованието за обществено обсъждане.
В документа е записано, че университетът ще получава по 2000 лв. за всеки студент по математика и информатика, приет над миналогодишния брой. Средствата са предвидени за капиталови разходи, които са отделно перо от субсидията, която държавата отпуска за издръжка на студент, обясни главният секретар на МОН Красимир Вълчев.
Парите ще могат да се ползват за оборудване на нови компютърни кабинети и подобряване на материалната база.
От проекта става ясно, че държавата ще инвестира в обучението именно на информатици и математици. Именно в тези специалности няма да има ограничения и при приема, като вузовете ще могат да обучават студенти до запълване на капацитета си.
При другите професионални направления обаче ще има лимити.
Проектът на постановлението е в пълен синхрон с приетите поправки в Закона за висше образование, според който просветното министерство ще има правото да реже заявките за прием на висшите училища и ще стимулира качественото обучение. От проекта става ясно, че приемът на дадено висше училище ще се определя по специална методика - броят на приетите студенти през последната година е умножен по специален коефициент. Той пък се определя от три компонента - оценката за цялостната дейност на даденото висше училище от Националната агенция за оценяване и акредитация, резултатите от научната дейност на вуза и реализацията на завършилите студенти. Тя се определя като мери процентът на завършилите висшисти, които работят по специалността си и тези, които са останали без работа, след като са взели диплома.
Постановлението посочва и кои специалности ще бъдат приоритетни за държавата. При тях приемът няма да бъде ограничаван толкова рязко.
Професионалните направления в списъка са 31. Сред тях са компютърни науки, инженерни науки, физика, химия, педагогика, теория и управление на образованието , енергетика, транспорт, транспорт, корабоплаване и авиация, науките за земята. В списъка са също архитектура, строителство и геодезия, металургия, растениевъдство, животновъдство, ветеринарна медицина, изкуства.
Източник: Монитор