© Burgas24.bg | | Строителството на над 11 300 нови жилища е започнало у нас през миналата година. За цялата 2012 г. са издадени общо 4247 разрешителни за жилищни сгради, сочат данните на Националния статистически институт (НСИ). Абсолютен рекордьор в строителството е Бургас, където е започнало изграждането на 3376 жилища. Така всеки трети нов дом се намира в Бургаска област, като за южното ни Черноморие са издадени около 3 пъти повече разрешителни, отколкото за другите големи области в страната. Във Варна разрешителни за строеж са получили 1708 жилища, в Пловдив те са 1090, а в София - 1076. Според статистиката общият брой на новостроящите се апартаменти през миналата година в четирите най-големи области на страната е 7250. Така близо 800 жилища повече са получили разрешение за строеж спрямо 2011 г., което е ръст от над 12%.Общата площ на всички 11 378 нови домове, чието строителство е започнало през миналата година, възлиза на 1,5 млн. кв. м. След като от тази квадратура се извади процент за партерни етажи и общи помещения, става ясно, че инвеститорите в бранша се насочват към средна големина на апартамент около 90 кв. м.
"В момента на пазара се търсят семейни жилища с две и повече спални. Същевременно спада интересът към маломерните жилища, които бяха най-котирани по време на строителния бум отпреди 4-5 години", заяви за "Монитор" арх. Пенчо Пенчев от водеща столична проектантска фирма. "Вече е практика да не се продават апартаменти без осигурени паркоместа. Това означава, че в големите градове жилища се купуват най-вече с цел обитаване а не за инвестиция, което е и нормална практика на повечето европейски пазари", поясни Пенчев.
Данните на националната статистика показват активизиране в сектора през последното тримесечие на миналата година. В месеците между септември и декември е започнал строежът на 601 сгради с над 2100 жилища в тях и с близо 220 000 кв. м обща застроена площ, съобщават от НСИ.
Спрямо предходното тримесечие започнатите сгради са по-малко с 9 на сто, но жилищата в тях се увеличават с над 55%, а общата им застроена площ нараства с 8,5 на сто. Броят на издадените разрешителни за нови сгради пада с около 6% на годишна база, но жилищата в тях се увеличават с една четвърт.
Източник: в. "Монитор" |