Делът на българските младежи на възраст 20-24 г., които едновременно учат и работят (официално), е един от най-ниските в Европа - 6.9%. За сравнение, над 42% от младежите в Холандия, Дания и Исландия едновременно учат и работят.
В същото време България е сред страните с най-висок дял на млади хора, които не правят буквално нищо - 1 от всеки 5 младежи на възраст 20-24 г. не работи, не учи и не е включен в никаква форма на обучение.
Това сочи статистика на "Евростат". За последните 10 години в България има сериозна промяна в структурата на младежите (20-24 г.), които формално са само в системата на образование или са само в официалната заетост.
Докато през 2006 г. студентите (само, без регистрирана заетост) са били 26% от младежите в тази възрастова група, през 2015 г. този дял драстично нараства - до 42,1%. В същото време делът на младежите, които само работят (регистрирана заетост) е намалял от 38,3% до 27%.
Разбира се, официалната статистика не отчита сивата икономика. Но от гледна точка на индустрията нещата изглеждат така: 42% от младежите само учат (при това повечето учат "хуманитарни" специалности), а още 24% официално не правят нищо, т.е. 66% от потенциалната работна сила в тази възрастова група не е (формално) активна на пазара на труда.