Около 16. 30ч. вчера всички депутати от БСП са получили SMS-и за извънредно заседание на парламентарната група в 8.30ч. тази сутрин. Когато се явили за сбирката, пристигнал премиерът Орешарски, който им съобщил, че ще предложи кандидатурата на Пеевски.
Пред групата Станишев и Орешарски обяснили, че имали информация за готвени антиправителствени протести, готвени от криминални структури и икономически кръгове. По техни данни зад протестите стояла и ГЕРБ.
Двамата казали, че в нестабилната ситуация в държавата била нужна силна ръка, което било осигурено с преместването на ГДБОП в ДАНС и концентрирането на власт в агенцията. Депутатите от левицата обаче не можаха да обяснят как назначаването на Пеевски ще осигури стабилност на страната и ще предотврати протести.
Премиерът мотивирал пред левите депутати предложението за Пеевски с това, че кандидатурата била съгласувана с партньорските спецслужби.
Депутатите буквално онемели от изненада, разказаха, участници в сбирката. Петнайсетина, сред които Янаки Стоилов и Стефан Данаилов, реагирали почти в един глас, че това е политическо самоубийство за БСП.
Най-остър в изказването си бил Георги Кадиев, който в крайна сметка не гласува в залата за Пеевски. Било решено кандидатурата на Пеевски да бъде подложена в групата на гласуване. Резултатът бил, по данни на различни депутати, между 50 и 57 гласа "за", а останалите до 84 - "против" и "въздържал се".
Заради острата дискусия в лявата група заседанието на парламента закъсня с около 15 минути. В крайна сметка кандидатурата изненадващо влезе в зала и беше гласувана набързо, като единственото изказване в подкрепа на номинацията беше на лидера на БСП Сергей Станишев.
В почивката на парламента, когато депутатите Георги Кадиев, Петър Мутафчиев и Георги Свиленски бяха излезли на разговор пред служебния вход на парламента, при тях дойде млад мъж, който се представи като "Ивайло Бонев, на 28г., завърнал се преди година в България".
"Как не ви е срам най-големия престъпник да го изберете да управлява държавата", обърна се той към депутатите и обясни, че е излязъл от работа, за да погледне в очите хората, които са гласували за тази кандидатура. По сходен начин миналата седмица музикантът Васил Гюров причака депутата от БСП Спас Панчев пред изхода на БНТ, за да му каже в очите, че е възмутен от нагласата на партията му да либерализира отново режима за пушене на обществени места.
"Това е пълно безочие, правите така, че младите хора да напуснат България и тук да останат онези с кебапчетата, които да гласуват и да ги управлявате", обърна се Бонев към депутатите. Те демонстрираха мълчаливо съгласие с мнението и от време на време питаха дали сега е по-добре.
Кадиев му обясни, че е отказал да гласува за Пеевски и че не може да носи отговорност за поведението на всички депутати. Мъжът смекчи тона и обясни, че не е дошъл да се кара, но има възможност да се установи в Дания и през септември смята да замине.
Никой ли не милее за България и за българите, къде е тоя националист Волен Сидеров, питаше още Бонев. По думите му изходът от "развиващия се сценарий" е сваляне на правителството и нови предсрочни избори.
Малко по-късно от същия вход излезе и лидерът на БСП Сергей Станишев. Бонев възпитано се обърна към него с молба да поговорят, но Станишев го подмина и се качи в колата си. По пътя, застигнат от репортерски въпрос: "Не се ли оплаквахте и вие от медиите на Пеевски?", Станишев отвърна с ехидна усмивка и контравъпрос: "Кои?", след което отпътува.
Три часа след като кандидатурата на Пеевски беше одобрена, депутати от левицата се оплакаха, че са получили десетки обаждания на мобилните си телефони от близки и приятели с питане какво става и какво са направили, на което не можели да дадат смислен отговор.
Междувременно вътрешнопартийната опозиция в БСП обмисля какви действия да предприеме за свалянето на Станишев от лидерския пост в БСП. В последните две седмици в групата върви засилващо се брожение срещу решенията на Станишев по назначенията в изпълнителната власт и поведението на партията. В сряда следобед прехвърчаха и видими искри, когато на заседание на депутатите лидерът, който редовно закъснява за работа и често отсъства, настоял колегите му да идват навреме и да са редовни в зала, не само при регистрацията на кворума сутрин, но и за гласуването на закони. Думите му бяха разтълкувани от социалисти като опит да бъдат превърнати в послушните депутати от ГЕРБ в миналия мандат, които гласуваха "като по команда".
По обед депутатите от БСП вече отказваха да говорят по телефона, като обявиха, че се страхуват да не ги подслушват.
Източник: в. "Дневник"
Още по темата (438): | |