© | | Подготвените от външно министерство промени в Закона за чужденците създават условия за корупция и налагат допълнителна административна тежест за чуждите инвеститори. Това твърдят БТПП, икономическото министерство и Българската агенция за инвестиции.Според новите текстове, за да бъдат регистрирани в Българската търговско- промишлена палата (БТПП) представителите на чужди фирми, те трябва да бъдат подложени на международно проучване на дейността, произхода на капиталите, доброто име и оборота. Според БТПП именно при това проучване ще се създадат условия за корупционни практики.
"Смесват се критерии, отнасящи се до фирми, и критерии, касаещи физически лица", обясниха от палатата.
"Задават се твърде субективни критерии за оценка, което значително затруднява кандидатстването и получаването на разрешително за продължително пребиваване", обясниха от агенцията за инвестиции.
В закона например се иска от всеки чужденец, кандидатстващ за постоянно пребиваване, да създаде поне 10 работни места на пълен работен ден.
Миналата година у нас едва 304 души са получили разрешение за пребиване с цел бизнес, сочат данните на Евростат. За сравнение Полша е допуснала по този критерий 206 176 чужденци.
От Министерството на икономиката посочиха, че е нужен диференциран подход при издаването на визи, част от процедурата да бъде съкратена и службите да осъществяват не предварителен, а текущ или последващ контрол.
Източник: в.Труд |