Българите са на седмо място в света по склонност на населението да споделя притежанията си. Преди нас са само Китай, Индонезия, Словения, Филипините, Тайланд и Мексико. Това е записано в глобален доклад на Nielsen, цитиран от PricewaterhouseCoopers.
Подобен резултат показват и данните на българо-белгийския стартъп за споделено ползване на автомобили CarAmigo. Според статистиката им от юли до декември 2016 г. в страната са регистрирани над 450 автомобила и над 1300 потенциали наематели. За сравнение, през първата си година в Белгия CarAmigo отчита 800 регистрирани автомобила при общо 9000 наематели.
Според PricewaterhouseCoopers към момента транспортът е една от развитите области на споделената икономика в България. От компанията уточняват, че освен позитивните законосъобразни примери, българите се възползват и бързо усвояват и практики от сивия сектор въпреки усилията на държавата да наложи контрол.
За пример посочват размяната на билетчета за градски транспорт и относително свободните възможности за пътуване на стоп, а също и огромния интерес на гражданите към платформи и групи в социалните мрежи за споделено пътуване.
Оптимизираното използване на дълготрайните активи в споделената икономика намира проявление и при бизнеса с жилища, твърдят от PricewaterhouseCoopers и цитират последните данни на Евростат, според които 85% от населението у нас живее в собствен дом, което прави общо около 3,9 млн. жилища.
"Днес класическата представа за квартира или хотел се измества от алтернативата на споделеното ползване на стая или апартамент, което може да е безплатно
(Couchsurfing.com) или платено (Airbnb.com). Още преди 2 години AirBnB надмина с легловата си база всички хотели в София, а към момента само в столицата са регистрирани над 300 потребители.
Подобни са стойностите за Пловдив, Бургас и Варна, но през активния летен сезон офертите по Черноморието рязко се увеличават. Друг пример в областта е и все по-честото безвъзмездно отдаване на празни производствени сгради за нуждите на неправителствени организации, музикални събития, театрални представления или изложби", пише в анализа на PricewaterhouseCoopers.
Според компанията голяма част от споделената икономика в страната обхваща и размяната на стоки, при която непотребното за един е полезно за друг. Традиционни в България остават борсите за книги и учебници.
В последно време бурно развитие бележат мобилните приложения, сайтовете и групите в социалните мрежи за покупка и продажба на дрехи и аксесоари. Друг предпочитан начин за споделяне и продажба на неизползвани вещи са сайтовете за безплатни обяви, уточняват от компанията.