Три нови дирекции - "Професионално образование", "Учебници и училищна документация" и "Образование на българите зад граница и училищна мрежа" ще бъдат обособени в Министерството на образованието и науката.
Това предвиждат промени в Устройствения правилник на ведомството, приети на днешното правителствено заседание.
Изграждането на новите дирекции е обосновано със значими политики за министерството, свързани с по-добро управление на процесите в професионалното образование, обучение и ориентиране, предстоящите процедури за учебници по новите учебни програми, както и с обучението на българите, живеещи извън България, и развитието на детски градини и училища в чужбина.
Друга част от предложените промени са насочени към оптимизиране на работата и постигане на по-добра координация между различните звена в министерството. Предвижда се обединение на досегашните дирекции "Формиране, анализ и оценка на политиките" и "Информационни и комуникационни технологии" в дирекция "Политики за стратегическо развитие и информационно осигуряване". Досегашната дирекция "Достъп до образование и подкрепа на развитието" става "Приобщаващо образование".
Оптимизират се функциите и в общата администрация, като дейностите по административното обслужване и човешките ресурси се обединяват в една дирекция, както се обединяват дирекциите, отговарящи за протокола и за международното сътрудничество. Обособява се самостоятелна дирекция "Връзки с обществеността".
Чрез прехвърляне на бройки от дирекция "Структурни фондове и международни образователни програми" към други звена се предвижда подсилване на административния капацитет в министерството, свързан с предварителния контрол.
От функциите на дирекция "Организация, контрол и инспектиране" отпада инспектирането, тъй като новият Закон за предучилищното и училищното образование предвижда тази дейност да се извършва занапред от Национален инспекторат по образованието.
Дейностите по издаване на удостоверения APOSTILLE на образователни и удостоверителни документи, както и поддържането на регистрите ще се осъществяват от МОН до края на 2016 г., а от началото на следващата година - от Националния център за информация и документация към МОН.
Промените са в рамките на одобрената обща численост на министерството и не са необходими допълнителни щатни бройки и финансови средства.
В одобреното постановление са отчетени постъпилите по време на общественото обсъждане предложения.