Специалист: От качеството на съня зависят хормоните на глада и чувството ни за ситост
Сънят е едно от онези неща, които влияят върху всичко, което ние правим и което се случва в тялото ни. От качеството на нашия сън и от процеса на съня ни зависят много метаболитни процеси, зависят процесите, свързани с хормоналната регулация, в това число и хормоните на глада и чувството за ситост. Това каза в предаването "Денят на фокус“ на Радио "Фокус“ Гергана Радович – холистичен терапевт, специалист по съня и автор на книгата "Фабрика за сън“.
Тя обясни още, че "колкото по-малко спим, толкова по-гладни се чувстваме, и толкова по-малко отделяме от обратния хормон, който донася чувството за ситост. "Ако не сте се наспали и се чувствате непрекъснато гладни – обърнете внимание на съня", посочи специалистът.
Въпросът за необходимите часове сън за различните хора е строго персонализиран. Повечето от хората имат нужда от 7.30-8 часа сън, каза още специалистът по съня, като предложи няколко съвета затова човек да се чувства по-отпочинал: "Едно от важните неща е да спазваме редовни часове за лягане и ставане и да се стремим да си осигурим минималното количество сън, от което се нуждаем. Да се стремим да лягаме преди 23.00 часа и да ставаме умерено рано.“ Избягването на електронните устройства и прекалената стимулация на мозъка вечер също е много важно за добрия сън.
Книгата "Фабрика за сън“ дава една основна програма, инструментите, описани като техники в книгата, които ако всеки следва, ще постигне резултат за добра хигиена на съня, добави още Гергана Радович.