Спасител на плажа: Не знам какво да очакваме през август

Автор: Екип Burgas24.bg
Коментари (0)
11:52 / 23.07.2024
1997
"Обикновено целият месец юли и особено около празника Илинден (по нов стил 20 юли) водата е като тепсия. И август вече, както гласи и поверието, морето се обръща, т.е. тръгват опасните вълнения и подводни течения. Тази година за първи път юли мязаше на август, а като дойде осмият месец въобще не знаем какво да очакваме“, нареждат хотелиери в Созопол.

Необяснимото явление вече се сочи и като главен виновник за трагичните удавяния на летовници в уж по-спокойния юли. Спасители на Централния плаж разкриха пред вестник "Телеграф“, че някакви странни ветрове завъртат водите в непредвидими посоки и ако човек не спазва правилата стриктно, рискува "да си тръгне в чувал“.

"Аз съм от над 20 години спасител, но такова чудо като този сезон не съм виждал. Сутринта тръгват северозападни ветрове, а към обяд започват да духат от север, североизток. Това така завърта водата, че създава един триъгълник с мъртво течение, от който човек трудно може да се измъкне сам“, коментира спортният ас Христо Желев.

В тези моменти около и след обяд той и колегите му слагат предупредителен червен флаг. Забраната за къпане или компромисното стоене по-близо до брега обаче често става повод за пререкания с летовниците.

Според Желев шанс да се измъкне човек има само ако е отличен плувец, при това с не какъв да е стил, а с кроул. При него тялото бързо се плъзга по повърхността на водата и увеличава шансовете ни да оцелеем в мъртвака под нас. 

Съветва, че ако все още допираме с крака дъното, да не се опитваме да плуваме, а да се окопитим и да махаме с ръка, докато дойде помощта. 

Иван Ранчев непрестанно дава обяснения защо флагът е червен.

"И пак ще ви е трудно. Може и да се оставите на течението да ви издърпа назад и после полека настрани, настрани да се доберете до по-спокойни води. И това е вариант, ама колко хора биха се сетили и биха запазили самообладание в такава ситуация“, чуди се Желев, който е шампион в академичното гребане от близкото минало.

По думите му за щастие тази година в негова смяна човек не се е давил, но инциденти не липсвали дори в извънработно време, т.е. след 18 часа. Тогава спасителите си тръгват, а туристите като отвързани скачат в иначе кристалните води и плуват отвъд шамандурата.

Виж коментарите (0)

Още по темата (1002):
07.11.2024 Изпращаме 2024 година като най-горещата в световната история
15.10.2024 Последни данни за туризма в Бургаско
13.10.2024 Диня и розови домати през октомври? Това е резултатът от горещото лято
10.10.2024 През октомври плажът в Бургас се препълни
01.10.2024 От днес няма да има спасители по плажовете
30.09.2024 От утре няма да има спасители по плажовете
Още новини от Национални новини:
Атанас Зафиров: От днес БСП е различна, председателят ще бъде пръ...
Бусът от катастрофата със загинали край Видин, е извършвал нелега...
Проф. Огнян Герджиков: Не съдебната система е най-големият бич за...
След фотофиниш: Атанас Зафиров е новият председател на БСП
Мицкоски нападна Брюксел, България и Албания: Докога Македония ще...
Мъж намери муха в буркана с компот от Кауфланд


Виж още:


За връзка с нас:
тел.: 0700 45 024
novini@burgas24.bg

Екип

©2006 - 2019 Медия груп 24 ООД.
Burgas24.bg mobile - Всички права запазени. С всяко отваряне на страница от Burgas24.bg, се съгласявате с Общите условия за ползване на сайта и политика за поверителност на личните данни (обновени).