Спадът на новообявените работни места в ІТ бранша само за една година е близо 50%

Автор: ИА Фокус
Коментари (0)
10:36
249
Спадът на новообявените работни места в ІТ бранша само за една година е близо 50%, за две години е доста повече. Имаме асиметрична криза, която за момента не се изразява в безработица, т.е. няма нови работни места, но няма и големи освобождавания. Работодателите по някакъв начин изнасят на гърба си това. Това каза Светлозар Петров – един от създателите на първия професионален и напълно интегриран сайт за търсене и предлагане на работа JobTiger, в предаването "Утрото на фокус“ на Радио "Фокус“.

Световната криза, която на места стигна и до рецесия, води до намаляване на поръчките към българските компании.

"Германия е в техническа рецесия, европейската икономика е забавена, в САЩ има проблеми. Ние сме малка, отворена икономика и по-добре работещите компании естествено разчитат на транспорт. Поръчките намаляват, намалява нуждата от допълнителни хора, което ние отбелязваме и със спад на новообявените работни места“, посочи Петров.

Повече работни места в момента има в секторите здравеопазване и фармация, административно обслужване, счетоводство, одит, финанси, търговия, логистика и транспорт. "Това са секторите, в които има увеличение на броя на обявите. Това обаче е основно сферата на услугите. Имаме намаление в производството, във високите технологии, т.е. генерално за икономиката това не е особено добре“, обясни Светлозар Петров и допълни, че картината е валидна за цялата страна.

Новите работни места означават инвестиции и пазари, които са готови да купуват. За момента обаче се наблюдава обратното, добави експертът.

Минималната работна заплата има значение за по-малките населени места с по-зле развита икономика и по-малко инвестиции. Повишаването й според него ще доведе до миграция на по-висококвалифицираните специалисти от по-малките населени места към столицата заради приближаване на границите на заплащане.

Почасовата заетост е скъпа и сложна за администриране от работодателите и те я избягват, обясни Петров.

В момента пазарът на труда навлиза в етап на развитие, в който все повече се търсят хората над 55-годишна възраст. "В САЩ и Западна Европа това отдавна е навлязло, тук предстои. Проблемът с тази категория работещи е, че те са по-трудноадаптивни. Те си харесват работата, вършат си я и я сменят само при нужда“, отбеляза Петров.

Поколението Z от друга страна има определени очаквания към пазара на труда. "Обикновено сменят два-три пъти работата си, докато установят, че навсякъде е едно и също и приравнят техните очаквания към реалностите на пазара“, коментира той.

Светлозар Петров посъветва търсещите работа да отделят внимание на автобиографията си при кандидатстване.

Виж коментарите (0)
Още новини от Национални новини:
Пуснаха срещу 15 бона главатар на банда за каналджийство
Откриха изчезналата Биляна мъртва!
28 октомври ще бъде неучебен ден за част от учениците
Радев изрази съболезнования на близките на Николай Волев
Бойко Борисов от Бургас: Това упражнение ни струва 100 милиона
Земетресение в България


Виж още:


За връзка с нас:
тел.: 0700 45 024
novini@burgas24.bg

Екип

©2006 - 2019 Медия груп 24 ООД.
Burgas24.bg mobile - Всички права запазени. С всяко отваряне на страница от Burgas24.bg, се съгласявате с Общите условия за ползване на сайта и политика за поверителност на личните данни (обновени).