© Вulfoto | "Военен преврат в днешна Европа е недопустим и не може да бъде толериран. 140 години сме били съседи с Турция и е много вероятно още 140 години да сме им съседи, така че е много важно да се грижим за българо-турските отношения".Това заяви по БиТиВи бившият външен министър Соломон Паси. Той бе категоричен, че е напълно недопустимо със самолети Ф-16 да се стреля по турския парламент.
"Този военен преврат се е готвил много дълго време. Още през зимата нашите експерти ни предупредиха, че в Турция се готви нещо и ще има проблем с военните. Военните в един момент решиха да изпреварят събитията и направиха преврат, за който няма как да са подготвени", обяви Паси. И добави: "Такъв преврат не може да се подготви от турската армия, от кашици. Очевидно метежниците са бързали със събитията, защото Ердоган се е готвел да се разправи с тях".
Паси определи като голям проблем на демокрацията в южната ни съседка и на турския президент фактът че, той няма реална опозиция в парламента. И вметна, че у нас също няма силна опозиция. На България са нужни добри отношения и силна дипломация с Турция", смята Паси.
"На Ердоган не му трябваше този метеж, той му създаде само излишни проблеми", коментира той твърденията, че Ердоган сам е организирал преврата, за да получи извънредни права. " Турската демокрация има особен характер, досега военните бяха тези, които я осигуряваха, коментира Паси. Ролята на образованите, добре подготвени военни не може да бъде подценявана.
Той определи като напълно несъстоятелни и безотговорни изказванията за възстановяване на ракетни установки тук, ние трябва да сме говорителят на региона в ЕС и говорител на ЕС пред Турция, отсече Паси. Той защити външния министър Даниел Митов, който бе критикуван за това, че забранил на посланика ни в Турция Надежда Нейнски да говори по време на събитията.
"Посланикът е много висша фигура, всяка негова дума се мери от много места, има ситуации, в които говори само премиерът, добави Паси.
На Ердоган този преврат не му трябваше, той не печели от него, всичко можеше да постигне и по друг начин. Надявам се много на ЕС и на Съвета на Европа, чийто член е и Турция, да не връща смъртното наказание, каза той. В турското общество има вече умора от Ердоган, той управлява прекалено дълго. В Турция обаче нещата вървят по различен начин.
По повод предварителното гласуване в ООН, на което се явява Ирина Бокова той каза, че много се надявал тя да премине този предварителен Рубикон, което би било оценка и за България. |