Социологът Андрей Райчев: Ако не беше ръстът на пенсиите и на заплатите на държавните служители, щяхме да гледаме съвсем други сцени
Честното и точно гласуване е машинното гласуване. И въпреки всички възражения против него, аз стоя зад това мнение като социолог. Когато се гласуваше с машините, социологическите резултати идеално съвпадаха с крайните резултати. Това каза в предаването "България, Европа и светът на фокус“ на Радио "Фокус“ социологът Андрей Райчев.
По думите му фалшификации ще има и в предстоящите избори, което е обусловено от наличието на хартиена бюлетина, като прогнозира, че фалшификациите и корпоративният вот могат да стигнат до 200 000 гласа. "200 000 гласа при високо гласуване на хората нямат никакво значение, но при ниска избирателна активност те биха изиграли голяма роля,“ разясни социологът и добави, че и на тези избори ще намалява броят на гласоподавателите, които ще отидат пред урните, поради отвращението от политическата реалност в момента.
Според него другата причина за ниската избирателна активност е сравнителното доброто материално благополучие на българите в момента, което не предизвиква силно желание за промяна на ситуацията. "Ако беше лошо икономическото положение и ако не беше този ръст на пенсиите и на заплатите на държавните служители, щяхме да гледаме съвсем други сцени,“ категоричен е той.