Социолог: Обществото ни се страхува за начина, по който еврото ще повлияе

Автор: ИА Фокус
Коментари (0)
10:51
224
Резултатите от социологическо проучване на агенция "Мяра" за актуалните електорални нагласи на обществото показват липсата на алтернатива. Твърдите електорати са тези, които дават отговор на въпросите за обществените нагласи, а в тях няма промяна – няма нова политическа сила, нито разместване между политическите партии. Това каза социологът Яница Петкова в предаването "Утрото на фокус" на Радио "Фокус" с водещ Ася Александрова.

Резултатите от национално представително изследване от независимата ежемесечна програма "лице в лице“ на социологическа агенция "Мяра“ показват, че четири месеца след последните парламентарни избори няма промяна в електоралните настроения.

Бавното съставяне на правителство, липсата на амбиции за реформи или ангажиращи дългосрочни политики, които да донесат позитиви или негативи на правителството, изчакването са причина електоралните нагласи на избирателите да останат същите, обясни Петкова. "Правителството все още запазва първоначалния толеранс на обществено доверие. Все още не сме излезли от следизборната ситуация, в която политиците и политическите партии не са твърде активни във взимането на решения, нямат нагласи за реформи и конкретни политики. Това не позволява реална промяна в обществените нагласи към тях“, допълни тя.

Формирането на мнозинство в Народното събрание на този етап не дава ефект в промяна на обществените нагласи. "Ефект – дали положителен, дали негативен, би могло да има, когато видим някакъв реален резултат от тяхната работа“, заяви социологът.

Традиционно президентът остава с най-високо обществено одобрение – като личност и в неговата институционална роля. Отново традиционно, парламентът е с най-ниско обществено доверие – едва 11,2%. Правителството се ползва с 26,8% от доверието на българите.

В предишно свое проучване "Мяра“ отчита нагласите на българите към приемането на еврото. То установява, че сред българското общество има страх от приемането на валутата, и той е свързан с обедняване, инфлация и спекула. "Обществото ни като цяло изпитва недоверие към еврото. Усеща се липса на достатъчно информация за това какво ще се случи, след като го приемем“, обобщи Яница Петкова.

Демонстрацията на "Възраждане“ обаче с кадрите на насилие срещу полицията и подпалването на сграда според нея буди обратната реакция. "Обществото ни се страхува за начина, по който еврото ще повлияе, но със сигурност никой не иска несигурност, насилие и подобни кадри с огън и червена боя, наподобяваща кръв. Това, което бих могла да предвидя като резултати от този протест, е, че навярно една малка група ще се радикализира допълнително в своите позиции спрямо еврото, но огромна част от обществото ще се отдръпне от такъв тип прояви“, заяви Петкова.

Виж коментарите (0)

Още по темата (765):
22.02.2025 Явор Божанков: Поисканата ми оставка беше грешка, не търся и не чакам
извинение
21.02.2025 ДПС на Ахмед Доган: Вместо да хвърля клевети и лъжи, Пеевски дължи отговори на българските граждани
21.02.2025 Временна комисия в парламента ще изработи законодателни промени за намаляване на жертвите на пътя
21.02.2025 Кирил Петков: До този момент номинациите за регулаторите са трагични
20.02.2025 Липса на кворум прекрати заседанието на парламента
20.02.2025 Депутатът Димитър Аврамов се отказа от имунитета си
Още новини от Национални новини:
Лияна Панделиева: Заради това чужденците няма да се върнат тук па...
Удар по джоба: Българин плати 1140 лева за паркинг на летище "Вас...
Българският европрокурор Теодора Георгиева е под охрана след смър...
Правителството ще поиска извънреден конвергентен доклад за еврозо...
Средната пенсия ще достигне 975 лв. през 2025 година 
БНБ публикува важните въпроси и отговори за приемането ни в евроз...


Виж още:


За връзка с нас:
тел.: 0700 45 024
novini@burgas24.bg

Екип

©2006 - 2019 Медия груп 24 ООД.
Burgas24.bg mobile - Всички права запазени. С всяко отваряне на страница от Burgas24.bg, се съгласявате с Общите условия за ползване на сайта и политика за поверителност на личните данни (обновени).