Патриарх Неофит освети монумента. Свалянето на платното от паметника бе съпроводено с камбанен звън от храм-паметника "Св. Александър Невски" и бурни ръкопляскания от страна на насъбралото се множество.
Президентът Пленелиев произнесе реч, която обаче обикновените хора не чуха. Организаторите на тържеството явно не бяха преценили размерите на отцепения периметър и бяха поставили колони само до самия монумент. Така речта на президента си остана само за официалните лица.
"Нямаше ли как да сложат още колони, за да се чува като хората", възмущаваха се столичани, довели и децата си на откриването.
Никой не чу нищо и от речта на д-р Милен Врабевски, който е председател на учредената от него фондация "Българска памет" и основен спонсор.
"Цар Самуил е историческа фигура - символ на борбата за спасяване на българската държавност. Нашето поколение има историческа отговорност, костите на цар Самуил да се върнат на родна българска земя. Българската държавност не бива да се успокои, докато костите не се върнат в България. В България все още се строят паметници на комунистическия лидер, който за малко да подари българската държавност като 16- та република, но иначе спорим, когато се открие паметник на велик български цар, отстоявал до последно българската държавност. Като президент ще се радвам националните паметници на велики български владетели да се множат. Длъжници сме на младите", каза пред официалните гости президентът Росен Плевнелиев на тържествената церемония.
По време на тържественото откриване на паметника по балконите на близките сгради се забелязаха и снайперисти, които следяха за безопасността на държавните мъже, дошли на мероприятието.
Източник: БЛИЦ