Сметната палата информира ЕК за корупционни рискове при управлението на публични средства у нас

Автор: ИА Фокус
Коментари (0)
09:14 / 25.03.2025
773
Какви са корупционните рискове при управлението на публични средства у нас и какви мерки за противодействието им предприема Сметната палата на Република България. Това бе тема на разговор между експерти на българската одитна институция и представители на Еврокомисията, съобщиха от Сметната палата.

На видеоконферентна среща, поискана от Брюксел във връзка с подготовката на Доклада за върховенството на закона, присъстваха директорът на одитна дирекция "Специфични одити" Екатерина Перчева и директорът на дирекция "Развитие на одитната дейност" Тома Дончев. Те отговориха на въпроси на ЕК за нередности, свързани с корупционни практики, открити при одитите, колко доклада са изпратени на прокуратурата, как се контролира финансирането на предизборните кампании на политическите партии и др.

На въпрос за резултатите от одити, извършени през миналата година, в които са открити нередности във връзка с корупцията/интегритета, бе представена информация от дирекция "Одити на изпълнението" – екипът извършва одит на няколко организации, като се проследява напредъкът в изпълнението на мерките, заложени в Национална стратегия за превенция и противодействие на корупцията (2021 - 2027 г.). Изпълнението на одита на тема "Мерки за предотвратяване и противодействие на корупцията при изразходване и управление на средствата от европейските фондове" за периода от 01.01.2018 г. до 31.12.2023 г. е приключило, предстои осъществяване на контрол на качество и връчване на проекта на доклад на одитираните лица. Тъй като окончателният одитен доклад не е приет от Сметната палата, не може да се представят предварителните констатации, изводи и заключения от него.

Експертите на Сметната палата уточниха, че през 2024 г. одитната институция е изпратила на Прокуратурата на Република България части от 7 одитни доклада. През миналата година прокуратурата е прекратила проверките по 14 доклада, разследването не е приключило по десет доклада.

Виж коментарите (0)
Още новини от Национални новини:
Правителството с важно решение за хората с трайни увреждания
Голяма фабрика обяви масово съкращение на работниците си
Засилени мерки по пътищата преди Великден!
Енергиен експерт: Решението България да не продава 2-та реактора ...
Група младежи пребиха момче
Важни съвети за всички, които ще пътуват за Великден


Виж още:


За връзка с нас:
тел.: 0700 45 024
novini@burgas24.bg

Екип

©2006 - 2019 Медия груп 24 ООД.
Burgas24.bg mobile - Всички права запазени. С всяко отваряне на страница от Burgas24.bg, се съгласявате с Общите условия за ползване на сайта и политика за поверителност на личните данни (обновени).