Идеята е двете структури да са заедно, за да няма дублиране в задълженията. Доста често за едно паднало дърво върху кола се налага мястото на инцидента да бъде посещавано от две служби. Очаква се новата дирекция да се казва "Пожарна безопасност и защита на населението".
"Важно е, че с тази промяна ще преодолеем недостатъка да има различни некоординирани звена за реагиране при бедствия, паралелни дежурни служби и паралелни звена за реагиране", коментира зам.-министър Вучков.
Освен сливането на пожарната и Гражданска защита промени ще има и в работата на т. нар. разследващи полицаи (дознателите - б. а). Част от тях ще бъде изпратена в двете дирекции "Криминална полиция" и "Борба с организираната престъпност", за да се заемат с тежките случаи. Очаква се да бъде създадено и специално методическо звено, което да контролира работата на дознателите.
Към момента разследващите полицаи бяха едни от най-натоварените служители в системата на МВР. Причината беше, че от целия 27 000 състав едва 2000 дознатели бяха натоварени със задачата да събират доказателства. Поради тази причина на един служител му се падаха по 300 случая на месец.
За да се облекчи работата им, от май тази година част от неотложните следствени действия могат да ги извършат вече и униформените полицаи, които първи идват на мястото на престъплението.
Останалите промени в нормативната база, които ще бъдат приети, са свързани с влизането ни в Шенген. Последната стъпка пред присъединяването на страната ни е въвеждането на информационна система за обмен на данни в реално време. По нея може да се подава информация за откраднати вещи и издирвани лица от останалите държави членки.
"Именно в тази връзка трябва да регламентираме т.нар временно изземване. То ще бъде за срок от 30 дни, след което откраднатата вещ ще бъде предоставяна на държавата, от която е задигната", коментира зам.министър Вучков.
Източник: в. "Монитор"