Следващите месеци България трябва да понижи инфлацията, ако иска да влезе в еврозоната през 2025 г.

Автор: ИА Фокус
Коментари (0)
11:35 / 01.02.2024
1021
С приемането на еврото България вече няма да има собствена централна банка. Промените в Закона целят да урегулират пълното подчинение на БНБ в структурата на централните банки в еврозоната. БНБ вече няма да има много от правомощията, които има в момента, сред тях и възможността да определя минималните резерви. Това каза икономистът Георги Вулджев по NOVA NEWS.

"Голяма част от правомощията и сега, макар и не законово определено, са предоставени на ЕЦБ, тъй като се намираме във валутен борд“, обясни икономистът Михаил Кръстев. Той допълни, че това са технически нормативни актове, които трябва да бъдат приети преди включването на страната в еврозоната.

Според експерта най-добре е БНБ да бъде управлявана от специалисти. Той поясни, че това е и европейска практика.

По повод предложението на "Възраждане“ управителят на БНБ да бъде изслушван в НС четири пъти годишно икономистът Георги Вулджев смята, че идеята е добра. По негови думи това ще доведе до прозрачност в провеждането на паричната политика в рамките на еврозоната.

Гостите коментираха и предложението на "Възраждане“ да се забрани прехвърлянето на златните резерви на БНБ към ЕЦБ. Вулджев обясни, че  резерви включват злато и ценни книжа. Той посочи, че след влизане в еврозоната те трябва да бъдат прехвърлени. "Става дума за няколко стотин милиона минимум“, допълни той.

Кръстев смята, че към момента не може да се говори за начина и параметрите, по които ще бъдем присъединени към еврозоната, защото това са договорни отношения, които са ясно определени. "На този етап трябва да се работи по нормативната уредба около вътрешната организация за приемане на еврото“, заяви той. Икономистът обясни, че все още не е ясно как ще се случва превалутирането.

Вулджев смята, че в следващите 2-3 месеца страната ни трябва да понижи инфлацията, ако искаме да бъдем приети в еврозоната на 1 януари 2025 г. По негови думи покриването на този критерий е невъзможно. "Ако все пак успеем да го покрием до края на настоящата година, то тогава приемането се отлага за 2026 г.“, смята гостът.

Кръстев заяви, че в редовните доклад на ЕЦБ и ЕК България няма да е покрила критерия за инфлацията. "Ако сме успели да го направим в края на годината, трябва да поискаме извънреден доклад през 2025 г., който да оцени готовността ни“, поясни гостът.

Виж коментарите (0)

Още по темата (450):
10.10.2024 България има реални шансове скоро да покрие нов критери
09.10.2024 Николай Василев: Ако има реформаторско правителство, догодина България ще стане част от еврозоната
09.10.2024 Двойното обозначаване на стоките в магазина ще бъде задължително една година от приемането на еврото
07.10.2024 От март по магазините: Етикетът ще в лева и евро, за да свикваме
01.10.2024 Кристалина Георгиева: България има шанс да влезе в еврозоната догодина
01.10.2024 Вицепрезидент на банка: На едни 1000 лв. при превалутиране хората могат да загубят 6 – 7 лв.
Още новини от Национални новини:
Важно съобщение от родна банка: Решихме да дадем нов живот на кар...
"Селската супер кола" от Родопите раздели мрежата
Полковник посочи смущаващ факт покрай трагедията със загиналите к...
Докараха със "Спартан" тежко болно дете от Германия
Бойко Борисов: Изпускаме златно време!
Ето кога ще е поклонението пред Николай Волев


Виж още:


За връзка с нас:
тел.: 0700 45 024
novini@burgas24.bg

Екип

©2006 - 2019 Медия груп 24 ООД.
Burgas24.bg mobile - Всички права запазени. С всяко отваряне на страница от Burgas24.bg, се съгласявате с Общите условия за ползване на сайта и политика за поверителност на личните данни (обновени).