След пандемията: Хората започват да осъзнават, че хижите могат да бъдат алтернативен туризъм
Хижите са едно много странно и уникално място в планината, което приютява хората, спасява ги. В последните години има доста засилен интерес към тях. Целта на "Разказите на хижаря" е да възпитаме хората, да им покажем, че може да бъде красиво за всички и да бъде споделено за всички. Това каза в "Денят на фокус" на Радио "Фокус" Христомир Сърбинов, по прякор Ицо Кърпата, който е режисьор на телевизионното предаване "Разказите на хижаря".
На 15 май започва конкурсът за избор на най-добри хижи и заслони в България. Кампанията цели да стимулира планинския туризъм. В отвореното гласуване може да се включи всеки до ноември. "Категориите са за хижа с или без автомобилен достъп, за най-добра кухня, за най-чиста хижа, най-добър заслон", обясни Сърбинов.
Успоредно с онлайн гласуването стартира и финансираща програма за реновиране на хижи и заслони, предвиден е и грант. В нея може да кандидатства всеки, който има добра идея за хижи и заслони, които могат да се възстановят, реновират, облагородят, обясни той.
По думите му след пандемията хората са започнали да осъзнават, че хижите могат да бъдат алтернативен туризъм. "Според мен, хората, които тепърва тръгват по този път, имат отношение, имат уважение. Има и такива пишман туристи, които тръгват с високи токчета и с чехли в планината, което е абсолютно недопустимо и те според мен донякъде нямат тази култура на уважение към планината и да съхранят чистотата и природата", коментира Сърбинов.
Има хижи и с недобри практики напоследък, отбеляза той. "Някои например не разрешават на туристите да си извадят своя чай или сандвич и да си го изядат, което не е добре. Истината е някъде по средата и самите туристи трябва да се възпитат в уважение към хижарите, а хижарите – с уважение към туристите", каза още режисьорът на поредицата.