След намесата на Инспекцията по труда много забавени заплати вече са изплатени

Автор: Петър Дучев
Коментари (0)
12:16 / 20.09.2024
1337
Над 6.3 млн. лв. забавени трудови възнаграждения, включително и задължения за предишни периоди, са изплатени след намесата на контролните органи на Изпълнителна агенция "Главна инспекция по труда“ (ИА ГИТ) oт началото на 2024 г. до края на август. За същия период сумата на установените забавени заплати е 7.8 млн. лв.

За осемте месеца на 2024 г. са установени 14 401 бр. нарушения, свързани със заплащането на труда. От тях 3746 бр. се отнасят до задължението на работодателя да начислява и изплаща трудовото възнаграждение в договорените размери и срокове, а 43 бр. са свързани с гарантираното право на работника да получава своето възнаграждение в размер на поне 60% от брутното си трудово възнаграждение, но не по-малко от минималната работна заплата за страната.

Тези нарушения са сред основанията за отстраняване на участници от обществени поръчки съгласно Закона за обществените поръчки (ЗОП). За разлика обаче от нарушенията за работа без трудов договор, които не подлежат на отстраняване, работодателите, бавещи възнаграждения, могат да получат от Инспекцията по труда удостоверение за липса на нарушение, след като дължимите суми бъдат изплатени на работниците и служителите. За целта участникът в обществената поръчка трябва да представи доказателства за изплащането на забавените заплати в дирекцията "Инспекция по труда“, установила нарушенията с влязло в сила наказателно постановление.

От 2018 г. Инспекцията по труда получи правомощие да инициира производство по несъстоятелност на работодатели, които бавят възнагражденията за повече от два месеца на поне 1/3 от работниците и служителите. В тези случаи се подават искови молби към съда, за да може работниците и служителите да се обърнат към Фонда за гарантирани вземания. От началото на 2024 г. ИА ГИТ е подала 7 бр. искови молби за иницииране на производства по несъстоятелност. По две от делата са открити производства по несъстоятелност, а по останалите 5 бр. искови молби се чака решение на съда.

Превенцията на недекларирания труд е сред приоритетите в дейността на Инспекцията по труда. В обхвата на контролната дейност не попада само работата без трудов договор, но и нарушенията, свързани със заплащането на труда, работното време, отпуските и други. За да бъдат защитени трудовите права на работниците и служителите, следва те да не се съгласяват да работят при условия, договорени устно. Работниците и служителите могат да проверят каква е вероятността полаганият от тях труд или част от него да е недеклариран, както и да получат насоки как да реагират в такива случаи, чрез разработения от Инспекцията по труда специален софтуер.

Виж коментарите (0)
Още новини от Национални новини:
Уволниха учителката, затваряла деца в шкафове в детска градина!
МВнР с важно предупреждение към пътуващите за Румъния
Преди Никулден: Шаранът задмина по цени и пилешкото, и свинското
Военна техника тръгва по републиканските пътища
Бойко Борисов и Кирил Петков също са били наградени за заслуги къ...
За какво теглят кредити младите?


Виж още:


За връзка с нас:
тел.: 0700 45 024
novini@burgas24.bg

Екип

©2006 - 2019 Медия груп 24 ООД.
Burgas24.bg mobile - Всички права запазени. С всяко отваряне на страница от Burgas24.bg, се съгласявате с Общите условия за ползване на сайта и политика за поверителност на личните данни (обновени).