Няма никаква нужда от преучредяване на държавата – това е политически лозунг, просто има ротация във властта, каза в интервю за БНР политологът Първан Симеонов, изпълнителен директор на "Галъп интернешънъл болкан".
"Българският народ направи същото преди десетина години.
Бойко Борисов е
Слави Трифонов, това е едно и също като политическо явление, но вече не го прави толкова убедено, защото го е виждал.“
Според Симеонов предложения като това за кръгла маса създават илюзията, че винаги трябва да започваме отначало.
"Като един Сизиф - с тази илюзия през десет години ние избираме един голям нов да изчисти предишния голям нов.“
Първан Симеонов смята сегашния модел на управление не за тотално изчерпан, но за доста износен.
"Просто получихме материализация на протеста в урните. Имаме силни протестни партии, имаме и силен ГЕРБ.“Относно варианта на ГЕРБ за кабинет в предаването "Преди всички“ Първан Симеонов посочи, че ще бъде интересно дали ще имаме плакатно правителство, което да изглежда прекрасно, защото се знае, че няма да просъществува или сериозен опит да се прави кабинет.
Анализаторът вижда вариант в това трите партии от протеста да направят правителство, като приемат ненатрапчивата, по думите на
Корнелия Нинова, подкрепа на БСП. Пред "Има такъв народ“ на
Слави Трифонов има два пътя – или да заприличат на част от играта, приемайки подкрепата на БСП или да отидат на нови избори.
"И двете опции са стрелба в тъмното в момента.“
На теория има опция вълната за ИТН да продължи нагоре, но след подмладяването на вота на 4 април заради коронавируса и страховете на по-възрастните гласоподаватели, при избори през лятото младите хора могат вместо да гласуват, да пият бира в парка, отбеляза политологът.
Мълчейки, Слави избягва това, което Хаджигенов направи, коментира Първан Симеонов. По думите му "очевидно
Слави Трифонов става политик и не прави грешките на много други като него“.
И вариантът Беров, и вариантът
Пламен Орешарски са известни, когато партиите се дръпват и предлагат експерти, допълни Симеонов. По думите му ситуацията с коронавируса обаче е показала "колко страшно нещо е, когато експертите бъдат оставени да властват“ и да се отчитат само пред собствената си съвест, която някои експертни среди са "позагубили“.