Септември също ще дойде с топло време. В първите 10 дни от деветия месец от годината не се очаква да има значителни валежи. Кога обаче ще настъпи краят на лятото засега синоптиците от НИМХ - БАН не казват, предаде БГНЕС.
След студения фронт, който премина през страната ни на 12-13 август, синоптиците от БАН не очакват продължителни периоди с високи температури.
"Не че няма да има слънчеви дни с температури отново от 30-35 градуса, ето утре ще са 31-36, в края на седмицата също ще бъде с подобни температури, но такива температури вече няма да се задържат за продължителни периоди", каза д-р Анастасия Стойчева, ръководител сектор "Метеорологични прогнози".
Към четвъртък-петък тази седмица например отново се очаква в северозападната половина от страната да има превалявания.
"Нов студен фронт, който пак съществено ще понижи температурите и ще донесе валежи и гръмотевична дейност. ще има около 22-23 август", каза тя.
Тогава дневните температурите ще се понижат до 20-25 градуса и ще останат такива не повече от ден-два. След това с малки изключения, в които пак ще има слаби превалявания на места в страната, не очакваме добре изразен метеорологичен процес, по който да има съществено застудяване.
"Според материалите, с които разполагаме засега, септември не се очертава да е с валежи повече от обичайните, напротив, очертава се като предимно сух и с високи температури, поне в първите му десет дни. Това показват последните материали от Европейския център за средносрочна прогноза, на базата на които в НИМХ се изготвят месечни прогнози.
Последното обновяване, което е от днес, говори за едно слънчево и сухо време в по-голямата част от България в първата десетдневка на септември. Времето да се задържи приятно, по-скоро лятно, отколкото есенно", каза Анастасия Стойчева.
Има много начини, по които да се ориентираме в това как ще се развие времето. Около 9 и 10 септември се очаква преминаването на атмосферно смущение, което ще понижи температурите, ще донесе превалявания, но отсега е невъзможно да се конкретизира повече. Възможно е да има слаби превалявания и около 2 септември.
Все още е рано да се каже кога свършва лятото. Астрономически неговият край е на 22 септември, но метеорологично ще се уточни в следващите прогнози. У нас, в умерения климатичен пояс, нямаме резки граници между сезоните и плавно се минава от един в друг.
"Така че август-септември - преходният месец, бавно ще отиваме към по-ниски температури, но това не означава, че приключва лятото", казва експертът.
По климатични характеристики у нас през октомври имаме т. нар възвръщане на лятото, а през ноември има и дни, в които се радваме на т. нар. циганско лято.
Експертите от БАН, когато подготвят прогноза, преглеждат много материали. Те се опират на три глобални и един регионален числен модел. В повечето случаи те имат и различно решение на уравнението за времето.
В сравнително редки ситуации те се разминават съществено и опитът на синоптика е от съществено значение за оформянето на прогнозата за гражданите.
Затова и генерално неочаквано развитие на времето не се случва, но може да има отместване, примерно да закъснее фронтът, който се очаква.
"Има много начини, по които да се ориентираме в това как ще се развие времето, затова изненадите са доста рядко срещани. Освен това разполагаме и с т. нар. вероятностни и ансамблови прогнози, които са съществен помощник при изготвянето на прогнозите до 1 седмица - 10 дни.
Неприятни изненади разбира се има, като едрата градушка, която беше в София на 8 юли 2014 г., но това са явления и процеси, които се развиват за много кратко време" и тяхното проследяване изисква сериозен ресурс", каза д-р Стойчева.