Новини
Спорт
Справочник
Обяви
Вход
close




ЗАРЕЖДАНЕ...
Начало
Бургас
Спортни
Регионални
България
Международни
Любопитно
Галерии
Личности
RSS
Всички
Бизнес
Други
Институции
Криминални
Общество
Синдикатите: Хората, които се занимават с мерките за енергийни помощи, трябва да са магьосници
Автор: Екип Burgas24.bg 12:54 / 28.03.2025Коментари (0)831
© NOVA NEWS
Разработват български социален план за климата, който ще осигури 2.5 млрд. евро от европейската търговия с парникови емисии за енергийно бедни у нас. Това се случи след като миналата седмица от WWF предупредиха, че българското правителство е разпуснало създадената за целта работна група.

Теодора Пенева от Института за икономически изследвания при БАН посочи в студиото на NOVA NEWS, че дефицинията за енергийно бедни е разширена, като в нея са включени уязвими потребители на транспорт, домакинства и микропредприятия.

"Няма информационна административна система, която да ги идентифицира и така да приложим определението. 1,8 млн. са енергийно бедните домакинства. Нямаме обаче данни колко са доходите им, какви са членовете и какви сгради обитават. Това е голям проблем относно либерализацията на пазара на електроенергията, но би било препятствие дори за оценка относно подпомагането за използване на изкопаеми горива за отопление или транспорт. Има ясен доходен критерий за общия брой домакинства - 738 лева за едно лице. Той обаче е персонализиран - ако едно домакинство има повече членове, расте. Нито едно министерство не е поело отговорност да администрира толкова много хора", разкри Пенева. 

Според изискванията на ЕК планът трябва да се представи за съгласуване в Брюксел до края на юни 2025 г., за да бъде одобрен и да влезе в сила от януари 2026 г. Според него до 2032 г. държавите членки ще получават средства за справяне със социалните последици за уязвимите домакинства, уязвимите микропредприятия и уязвимите ползватели на транспорт".

От своя страна Александър Загоров от КТ "Подкрепа“ посочи, че критериите за енергийна бедност са изработени така, че да удовлетворяват всички. 

"Не знаем как да определим енергийно бедните в кратък срок. Няма да загубим парите от схемата за търговия с парникови емисии. Тези средства трябва да компенсират най-пострадалите от въвеждането на новите участници в схемата за търговия с емисия. Това означава, че ще плащаме допълнително и за горивата, освен за въглищните централи. Много сме закъснели, така че хората, които се занимават с мерките за енергийни помощи, трябва да са магьосници. Работещите бедни, които се налага да използват собствен транспорт, няма да бъдат компенсирани. Малкият и средният бизнес вероятно ще има възможността да замени колите си от бензинови и дизелови - с електрически", коментира той.








Зареждане! Моля, изчакайте ...

Все още няма коментари към статията. Бъди първият, който ще напише коментар!
Още новини от Национални новини:

ИЗПРАТИ НОВИНА
« Март 2025 г. »
пон
вто
сря
чтв
пет
съб
нед
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
Виж още:
Актуални теми
Бюджет 2025
Световна черна хроника
Великден 2025
ТВ и шоу сезон 2024/2025 г.
Кабинетът "Желязков"
назад 1 2 3 4 5 напред
Абонамент
Абонирайте се за mail бюлетина ни !
Абонирайте се за нашия e-mail и ще получавате на личната си поща информация за случващото се в Бургас и региона.
e-mail:
Анкета
Ще почивате ли идната зима?
Да, в България
Да, в чужбина
Не
Не съм решил/а още

РАЗДЕЛИ:
Новини
Спорт
Справочник
Обяви
Потребители
ГРАДОВЕ:
Пловдив
Варна
Бургас
Русе
Благоевград
ЗА НАС:
За контакти:

тел.: 0886 49 49 24

novini@burgas24.bg

За реклама:
Тарифи (виж)
Договори избори 2024

тел.: 0887 45 24 24

office@mg24.bg

Екип
Правила
Бургазлии във facebook
RSS за новините
Статистика: