Симеон Сакскобургготски: Винаги с ЕС, никога срещу Русия

Автор: Екип Burgas24.bg
Коментари (3)
11:42 / 22.03.2022
996
"Винаги с Европейския съюз, никога срещу Русия." Така в интервю за полския вестник "Жечпосполита" Симеон Сакскобургготски перифразира към днешна дата думите на баща си цар Борис III - "Винаги с Германия, никога срещу Русия“.

"Има две неща, които не можем да променим: историята и местоположението си на картата, казва Сакскобургготски. - Трябва да разглеждаме членството в общността (ЕС - б.р.) като процес на консолидация и взаимно укрепване, а не като нещо, което нарушава нашата националност или ценности. Когато бях министър-председател, хората казваха, че сега е моментът, когато съм на власт и мога да изградя Велика България. Питах “Какво всъщност означава това?". “Върнете си териториите, които някога са принадлежали на баща ви." Но аз отговарях по същия начин – днес Велика България е икономически силна България. Историческите граници на държавата нямат значение. Нашите съседи също биха могли да искат връщането на Велика Сърбия или Велика Югославия и тогава териториите на нашите империи биха се припокривали (смях). Икономиката и общоприетите демократични процеси представляват истинската сила на страната.“

Част от интервюто бе препечатано на официалния сайт на Сакскобургготски в превод на журналиста от в. "Монитор" Красимир Крумов.

Попитан дали руската инвазия в Украйна ще се отрази на близките отношения между българи и руснаци, бившият премиер от НДСВ отговаря:

"Ние сме твърде малки, за да изменим нещо. Бих казал това: трябва да се поучим от минали грешки и да знаем кое е в наш интерес. Трябва да се научим да четем карти. Тази критика и нервност идват от Запада. Като се има предвид историята на руското общество, как можем да очакваме то да бъде управлявано по напълно демократичен начин? В чисто географски смисъл това е страна, толкова огромна, че управлението й е голямо предизвикателство. Ако се поставим на тяхно място, нормално е режимът да е малко по-авторитарен".

На въпрос за бъдещето на балканския регион и за новините за търкания в Босна и Херцеговина и за въоръжаване, предприето от Сърбия, Сакскобургготски коментира:

"През 21 век имаме други притеснения. Някога страните свободно можеше да си разиграват съседски конфликти. Сега сме в състояние ефективно да го предотвратим. Дори Сърбия в крайна сметка има планове за присъединяване към ЕС. Те не биха рискували да пропуснат този шанс. Но трябва да попитате сърбите."

Бившият премиер отговаря и на въпрос дали е възможно Турция да се върне на пътя на демократичните и либерални ценности:

Аз не съм пророк. Но Турция е страна с голяма история, има много опитни дипломати. Ердоган е само един човек. По същия начин Русия е “путинизирана". Един човек не представлява цялата държава. Президентът, въпреки че му пожелавам доброто, няма да живее вечно, а голямата и заможната държава ще живее. Представете си каква политическа и икономическа сила би бил съюз между ЕС и Русия – не против, а като противотежест на Китай, например. Това е напредничавото мислене. А не такова, когато се опрости, че щом не харесваме Путин, автоматично трябва да мразим Русия.

Разговорът е публикуван днес на личния сайт на Сакскобургготски.

Виж коментарите (3)

Още по темата (4402):
28.04.2025 Путин обяви примирие
28.04.2025 Експерт по етикет и протокол: Срещата между Тръмп и Зеленски беше приятелска, тя ще промени хода на войната
26.04.2025 Тръмп: Може би Путин не иска да спре войната и може би ме заблуждава
25.04.2025 Зеленски отговори на Тръмп: Крим принадлежи на Украйна
21.04.2025 Мащабна въздушна тревога над Украйна: Експлозии в Киев, Николаев, Херсон и Черкаси
20.04.2025 Голяма американска медия прати Киев в Русия, Украйна чака извинение
Още новини от Национални новини:
Ад на магистрала "Тракия"!
Meteo Balkans с пълна прогноза за месец май
Доц. Наталия Киселова: Скандал може да стане от най-малкото
Много студена сутрин ни очаква
Голяма промяна в здравните досиета на българите
Вдигат стипендиите на студентите и докторантите у нас


Виж още:


За връзка с нас:
тел.: 0700 45 024
novini@burgas24.bg

Екип

©2006 - 2019 Медия груп 24 ООД.
Burgas24.bg mobile - Всички права запазени. С всяко отваряне на страница от Burgas24.bg, се съгласявате с Общите условия за ползване на сайта и политика за поверителност на личните данни (обновени).