Симеон Матев за водната криза в България: Такова безотговорно отношение има в много малко страни по света

Автор: ИА Фокус
Коментари (0)
14:05 / 10.01.2025
761
Климатът в България е подвластен на общото развитие на климата на нашата планета. За последните 30 години средната температура у нас се е повишила с около градус. Това каза климатологът доц. Симеон Матев от Катедра "Климатология, хидрология и геоморфология“ на Софийския университет "Свети Климент Охридски“ в предаването "Утрото на фокус“ на Радио "Фокус“ с водещ Ася Александрова. 

Повишението на температурите с 1 градус влияе пряко върху снеговалежите. "Нашата страна е разположена на границата между умерения и субтропичния климат и всяка десета повишение от този градус ни изтласква в по-южна посока, отколкото сме били досега, и ни приближава към климат, характерен за Северна Гърция. Ако в София допреди 30 години е имало средна температура малко под 10 градуса, сега е близо 11 и по този показател се доближава до климата на Благоевград. Сандански пък, с неговите 14 градуса средна годишна температура, вече има стойностите на Северна Гърция. В планините температурите, които са били на 500 метра, сега вече са на 700 метра“, обясни Симеон Матев.

2024 г. бе най-топла и за България. Най-голямата положителна аномалия за нашата страна е в централните части на Северна България – в Предбалкана, Ловешко и Плевенско, с над 2-2,5 градуса над нормите. "Миналата година средната годишна температура в Ловеч е 14,5 градуса, т.е. с 2,5 градуса над нормата“, даде пример Матев.

Количествата валежи през миналата година за голяма част от страната са били близки до нормите, едва с 8-9% по-ниски. "Но има райони в страната с 30% по-малко валежи. Един от тези райони е Югоизточна България – Бургаско и Ямболско. Друг район е Предбалканът. Когато има съчетание на по-малко валежи с по-високи температури, тогава има голям дисбаланс по отношение на водните ресурси. Получи се едно натрупване на няколко отрицателни събития – малко валежи, горещи вълни и силно изпарение, и по този начин водните ресурси не достигаха“, обясни климатологът.

Основната причина за безводието обаче не са малкото количество валежи, а невъзможността ВиК дружествата да осигурят достъп до качествена питейна вода. "Имаме загуба на прясна вода до 70%. Има общини, където процентите достигат 90. Такова безотговорно отношение към този ценен ресурс, без който не можем, има в много малко страни по света“, коментира климатологът. И посочи за пример Израел, където загубите на питейна вода са 7%.

"Ако нямаме отговорно отношение към водните ни ресурси, няма как да нямаме проблеми и в бъдеще, защото времето ще носи все по-големи предизвикателства – по-дълги периоди без валежи, екстремни температури. Колкото и запаси да имаме, те ще се изчерпят, ако ние просто ги оставяме да текат по улицата“, предупреди Симеон Матев.

Виж коментарите (0)

Още по темата (27):
12.01.2025 Министър Димитров: Режим на водата ще има най-вероятно и през февруари
05.01.2025 Безводието продължава
12.12.2024 МОСВ: Все още има достатъчен ресурс за задоволяване на потребностите от питейна вода и за напояване
08.12.2024 Екоминистърът с много лоши новини за водата в Плевен
05.12.2024 Дете написа необичайно писмо до Дядо Коледа
04.12.2024  Въпреки отменения режим плевенчани все още са без вода
Още новини от Национални новини:
Кой е Манол Генов, номиниран за министър на околната среда и води...
Как ви звучат температури от минус 15 до минус 20 градуса по Целз...
Кой е ген. Атанас Запрянов-номиниран да остане на поста министър ...
Кой е Иван Иванов - номиниран за министър на регионалното развити...
Кой е Валентин Мундров - номиниран за министър на електронното уп...
Вижте какво пише в управленското споразумение на проектокабинета ...


Виж още:


За връзка с нас:
тел.: 0700 45 024
novini@burgas24.bg

Екип

©2006 - 2019 Медия груп 24 ООД.
Burgas24.bg mobile - Всички права запазени. С всяко отваряне на страница от Burgas24.bg, се съгласявате с Общите условия за ползване на сайта и политика за поверителност на личните данни (обновени).