Силно земетресение ще ни удари след червеното сияние? Наистина ли е така?
Споделена над 1000 пъти във Фейсбук статия на сайта "Портал 12" твърди в заглавие, че червеното северно сияние отпреди няколко дни е предвестник на земетресение.
Статията е озаглавена "Червеното северно сияние - означава начало на Квантовия преход. Възможно е голямо земетресение", но освен в заглавието в текста няма и дума за очаквано земетресение.
ТВЪРДЕНИЕ: Очаква се голямо земетресение в резултат на северното сияние, което наблюдавахме в неделя
Според статията планетата е пред т. нар. "Квантов преход", процес на трансформация, при който магнитните полюси на Земята ще си разменят местата. Описват се причините за червеното сияние. Цитира се духовния учител Петър Дънов, който също говори за трансформация. Накрая статията завършва с описание какво ще стане, когато настъпи време да се сменят полюсите.
Става ясно, че темата за земетресението е подхвърлена като кукичка за читателя само в заглавието, вероятно по силата на тенденцията, че съвременният читател обикновено вижда заглавието на една статия, разглежда снимките и преминава на следващата публикация.
Националният институт по геофизика, геодезия и география публикува на сайта си актуална информация и прогноза за геомагнитната активност. От графиката за 5 ноември се вижда, че по времето, когато е наблюдавано явлението, активността е била висока.
Слънцето буквално изхвърля в космическото пространство малките частици корпускули и в резултат на огромни избухвания тази коронарна маса понякога навлиза в магнитното поле на Земята, което ни предпазва от радиацията, каза климатологът Георги Рачев, цитиран от Радио Стара Загора.
Той отхвърли всякакви спекулативни теории за очаквани катаклизми след сиянието:
"Когато този слънчев вятър, тези частици, които идва от Слънцето, попаднат в магнитосферата на Земята, се отправят към двата полюса - Aurora Borealis и Aurora Аustralis (Южното сияние). Там започват да атакуват атомите на кислорода и азота във високата атмосфера и тези газове се йонизират и започват да отделят фотони. Когато е на височина над 240-300 км и когато интензитетът на този поток е много голям, се получава това червено светене", поясни проф. Рачев.
У нас явлението е наблюдавано е и по-рано, например през 1989 г., но се вижда от места с по-ниско светлинно замърсяване, заяви пред Екипа за проверка на факти доц. д-р Любомир Илиев от Института по астрономия към БАН, който е категоричен, че няма връзка между червеното сияние и земните трусове.
"Тези сияния, които се наблюдават на юг, и изобщо северните сияния, са свързани много силно с проявите на слънчева активност, особено когато е в период на максимум на слънчевата активност, в какъвто се намираме в момента.
Максимумът на 11-годишния цикъл на слънчевата активност се пада през първите три четвърти на 2024 година, но се смята, че този цикъл ще бъде с по-дълго проявена максимална активност, така че могат да се очакват и други такива явления – да се наблюдава полярно сияние на юг", каза д-р Илиев.
По думите му отдавна е проучена евентуалната връзка между слънчевата активност и земетресенията и те "определено нямат връзка".
"Земетресенията са процеси в земната кора, които са в доста тънък слой, други са процесите, които играят роля там", уточни той.
Заключение
Твърдението, че червеното сияние е предвестник на земетресение, е НЕВЯРНО, категорични са от екипа на проверка на факти на БНР. Аурора бореалис е независимо явление от тектоничната активност.
Няма връзка между слънчевата активност, с която е свързано сиянието, и земетресенията, категоричен бе доц. д-р Любомир Илиев от Института по астрономия. Климатологът Георги Рачев също отхвърли теории, че явлението е предвестник на някакъв катаклизъм.
Дори да има земетресение в близките дни, то няма да има връзка с наблюдаваното от България сияние.