Сигнали за коксаки вирус в детските градини в София

Автор: Десислава Томева
Коментари (0)
15:57
216
Читатели на Sofia24.bg ни сигнализират проблем в една от столичните детски градини. Детенце получава нетипично изриване около устата и други части на тялото.

Отговорните родители посещават лекар и се оказва, че става въпрос за малко познатия "коксаки вирус".

Правим справка, за да успокоим родителите:

Коксаки вирус при деца е често срещана вирусна инфекция, която обикновено протича леко, но понякога може да доведе до по-сериозни здравословни усложнения. Този вирус принадлежи към семейството на ентеровирусите и е известно, че засяга малки деца особено тези под петгодишна възраст. 

Коксаки вирус при деца е заразна вирусна инфекция, която се разпространява чрез директен контакт с телесни течности на заразен човек – по въздушно-капков път, от замърсени повърхности или орално-фекално. Предава се лесно в претъпкани среди като детски градини или училища, което прави малките деца по-податливи. Има над 25 щама на коксаки вирус, разделени на групи А и Б:

Коксаки вирус тип А причиняват заболявания като херпангина, както и болестта ръка-крак-уста, широко разпространена сред децата. Най-общо казано този тип засяга кожата и лигавицата.

Коксаки вирус тип В засяга органите и мускулите

Симптоми на коксаки вирус при деца

Най-често коксаки инфекцията протича със симптоми подобни на грип и преминава без да се предприема специфично лечение. В други случаи обаче вирусите могат да засегнат кожата, храносмилателната, дихателната система, мускулите и сърцето, предизвиквайки по-сериозни заболявания. И точно заради това оплакванията при децата могат да се окажат много разнообразни и клиничната картина да е различна за всяко едно от тях.

В повече от 50% от случаите заболяването протича много леко, дори без специфична клинична картина. В тези случаи инфекцията се самоограничава в рамките на около 3 дни. При други деца могат да се наблюдават симптоми, като повишена температура, главоболие, мускулни болки, обриви, болки в гърлото с автозни изменения, коремни болки, гадене, повръщане и други.

Как се лекува коксаки вирус при деца?

Когато не се наблюдават усложнения инфекцията се лекува симптоматично. Освен това е добре да се приемат продукти, които са насочени към лечението на вируса и в тази връзка, антибиотици не се изписват, тъй като те не повлияват вирусните причинители. Препоръчва се почивка, повече сън както и прием на средства за понижаване на температурата и облекчаване на болката. Хидратацията е ключова, особено ако детето ви има рани в устата. Предлагайте много хладни течности и лед, за да успокоите гърлото и да предотвратите дехидратация. Меките, хладни храни като кисело мляко или смутита са подходящи при дискомфорт в устата.

Как да предпазим децата от коксаки вирус?

Предотвратяване от заразяване с коксаки вирус при деца изисква проактивен подход, който включва качествена хигиена и ограничаване излагането на заразени лица. Родители, насърчавайте честото миене на ръцете, особено след използване на банята, преди хранене и след игра навън. Научете децата си да избягват да докосват лицето си, особено устата, носа и очите. Редовно почиствайте и дезинфекцирайте често докосвани повърхности и споделени играчки, особено в детски заведения.

Ако детето ви е заразено, дръжте го вкъщи от училище или детска градина, за да предотвратите разпространението на вируса сред другите.

Виж коментарите (0)
Още новини от Национални новини:
Ген. Атанас Атанасов се обърна към Борисов: Ако сте мъж и сте дър...
Съсипа с безкомпромисна критика Димо Алексиев
АПС: Ставаме свидетели на театрална постановка, този абсурд не е ...
Окончателно: 3 януари ще е учебен ден в София, някои кметове обач...
Криминален психолог: Насилието е компенсаторен механизъм за нарци...
Голям пожар в бившия месокомбинат "Родопа" в София


Виж още:


За връзка с нас:
тел.: 0700 45 024
novini@burgas24.bg

Екип

©2006 - 2019 Медия груп 24 ООД.
Burgas24.bg mobile - Всички права запазени. С всяко отваряне на страница от Burgas24.bg, се съгласявате с Общите условия за ползване на сайта и политика за поверителност на личните данни (обновени).