"Езикова гимназия “Пловдив" е едно от най-елитните училища не само в нашия град, но и в цялата страна. Разбира се, това се дължи на нивото, което възпитаниците поддържат, както и на професионализма на преподавателите." Така заповча разказът пред Plovdiv24.bg си абитуриентка от училището.
Тя обръща внимание на абсурдна, по нейните думи, традиция, свързана с изпращането на зрелостниците всяка година:
Бих искала да ви представя някои от традициите на училището, които всяка година се повтарят при изпращането на завършващите дванадесетокласници.
Една от тях е свързана с любимите на всички ни балони. Във випуск сме 270 човека, като всеки абитуриент получава балон, което както се досещате, означава, че всяка година на този празник нашето училище избира да пусне 270 балона във въздуха. Всеки, от които ще се озове в околната среда, създавайки отпадък, който ще се разгражда с години… ако въобще се разгради, разбира се. Тази година балоните, които ръководството избра, бяха фолиеви, наричани още миларови.
В повечето случаи те са изградени от найлонови листове с метално покритие, откъде и получават блясъка си. Това ги прави не само красиви и ефектни, но и напълно неразградими в природата. Освен че се причинява целият този отпадък, попаднали веднъж в околната среда, те създават опасност за нейните обитатели. Животните могат да ги погълнат или да се оплетат във връзките им.
И така тази традиция, запазена и утвърдена през годините, продължава да се повтаря при всеки следващ випуск, причинявайки нови и нови отпадъци.
А кое е най-абсурдното ли? Според мен дори изключително иронично. Дадено е начало и на друга традиция, при която в деня на изпращането, випускът засажда едно дръвче в двора на гимназията. Изхвърляме близо 300 балона в природата, но пък нали сме засадили дърво…
Но не спираме дотук. Друго нещо, на което ставаме свидетели всяка година, е така известният ритуал с пускане на бели гълъби. По една абитуриентка от всеки клас излиза пред входа на училището, хваща един гълъб и когато директорът полее с менче вода, пожелавайки успех на завършилите ученици, момичетата пускат гълъбите и те политат, символизирайки с полета си новото начало, което стои пред всеки един от нас. Предполагам звучи много вълнуващо, но е важно да обърнем внимание и на другата страна на този обичай. Момичетата, които излизат да представят своя клас, дори и с добрите си намерения, не са компетентни, а и повечето се притесняват от самите птици. Съответно не знаят как точно да подходят към животните, хващат ги неправилно, стискат ги, причинявайки им некомфорт, в някои случаи дори болка, травми и тн. Оставям и кратко видео, на което сами може да видите колко стресирано изглежда животното.
И сега идва моментът да се замислим… Нужно ли е наистина това? Трябва ли да отпразнуваме изпращането на абитуриентите по този начин? Няма ли алтернативи, които да сложат начало на нови по-екосъобразни традиции? Абсурдно е една от най-добрите гимназии в страната да толерира това и да дава такъв пример на учениците, които тепърва се изграждат като личности. Искрено се надявам ръководството на гимназията, начело с нашия уважаем директор г-н Николай Радев, да се замисли върху написаното и догодина на изпращането на следващия випуск да станем свидетели на промяна", завършва своя разказ пловдивчанката.