© | | Сигнал срещу заместник - министъра на земеделието Светлана Боянова, която подписа документа за спорния парцел в Несебър, е стигал и до прокуратурата. Това съобщава агенция БГНЕС, цитирайки Бойко Великов, председател на комисията за борба с корупцията и конфликт на интереси и парламентарна етика. Именно тази комисия е изпратила преписката до главния прокурор през ноември 2010 г. В документите се посочва, че има конкретни данни и затова сезират комисията.Според информацията има "наличие на конфликт на интереси по отношение на одобрени проекти и платени субсидии от ЕС на фирми, в които г-жа Боянова е работила преди да стане зам. - министър".
Комисията иска още да се уточни дали българската асоциация на земеделските производители или фирми, притежавани или управлявани от нея, са получавали субсидии от ЕС, чрез Държавен фонд "Земеделие".
Друга посока за разследването е информацията за конфликт на интереси между Светлана Боянова и Иван Боянов, неин съпруг и началник- отдел "Правен" във фонда. По този повод, тя заяви преди дни, че не вижда никакъв конфликт на интереси в този факт. "Този въпрос беше повдигнат още, когато заех поста. Междувременно ми беше извършена отново проверка по сигнала, който нашумя, защото в края на сигнала имаше точно такова обвинение", допълни зам.-министърът.
Боянова е била проверявана от Главния инспекторат на Министерски съвет по сигнал за нарушения в земеделското министерство, свързани с евросредства. В него се твърди, че ръководството на аграрното ведомство е допуснало нарушения при одобрение на Местни инициативни групи (МИГ) по мерки по ПРСР. Проверката е за дейността на заместник - министъра на земеделието и храните, на когото Мирослав Найденов е възложил да контролира дейността на дирекция "Развитие на селските райони". От ведомството обаче уточниха, че не са установени нарушения.
Сегашният председател на антикорупционната комисия Великов обясни, че след като е разгледала сигналите, комисията е имала първоначално предложение за проверка на конфликт на интереси, но тъй като е имало и данни, свързани с конкретни фирми, които са печелили конкурси, имайки съмнения за извършени незаконни действия, е преценила, че данните трябва да бъдат предоставени в прокуратурата и комисията е изпратила и двата сигнала във ВКП.
"Главният прокурор явно е възложил проверка, образувано е досъдебно производство и прокуратурата е възложила проверката на МВР. Според отговор от МВР криминална полиция е извършила необходимите действия и в отговор вече от СГП разбираме, че е образуваното досъдебно производство е прекратено поради липсата на данни за престъпление. С това и комисията приключва работата си по сигнала", каза Великов. |