Ще успеем ли да се справим с икономическите последици от пандемията?
Ние вече сме в криза, друг е въпросът с каква скорост се движим. Говорим за бавно снижаване, както и за бавно качване, всячески банкерите опитват да намалят остротата им. Това каза за "България сутрин" икономистът от Експертен клуб за икономика и политика Аркади Шарков.
По думите му решенията за мерките бяха определяни от Министерството на здравеопазването, но когато времената станали по-тежки били прехвърлени върху РЗИ.
"Казусът отново се политизира. В немалка степен лечебните заведения постигнаха това да определят чисти коридори. Отново децентрализацията ще се превърне в централизирано решение като ефекта на доминото", обясни събеседникът.
Според Шарков ефектът от споровете между отделните лица, свързани с управлението на пандемията, както и липсата на предвидимост, отново води до проблеми за бизнесите.
"Когато говорим за повишаване на случаите със заразени, не знаем кои са най-големите опасности за разпространение на Ковид-19. В България такъв анализ липсваше - не са фитнесите - училищата са, не са училищата - ресторантите са... Със спирането на ваксинирането с AstraZeneca и малкото количество останали ваксини се оказваме в клопката да не можем да пътуваме скоро, ако бъдат въведени ваксинационни паспорти", допълни Аркади Шарков.
Той е на мнение, че казусът не е само за България, а за целия ЕС - до каква степен ще има разбиране за солидарност.
"Ролята на всеки държавен лидер е да осигури добруването и възможността на пътуване на гражданите си", подчерта икономистът пред
Bulgaria ON AIR.