Националният статистически институт потвърди приноса на потреблението за ръста през първото тримесечие, въпреки че данните от т.нар. експресни оценки са ревизирани леко надолу. По последни данни крайното потребление се повишава с 0,4% на тримесечна и с 2,1 на сто на годишна база. Основна роля за нарастването има индивидуалното потребление, което е по-високо с 3,7% спрямо първото тримесечие на 2015 г.
По сектори с най-съществен принос за икономическия ръст на България са услугите и промишлеността. Създадената от финансовия и застрахователния сектор брутна добавена стойност е нагоре с 3,4% на тримесечна база и с 6,9% на годишна основа.
Професионалните дейности, научните изследвания, административните и спомагателните дейности допринасят с 6,2% годишен ръст и тримесечен такъв от 3 на сто.
При търговията, транспорта, логистиката, хотелиерството и ресторантьорството прирастът е от 1,8% на тримесечна и от 5% на годишна база.От своя страна промишлеността бележи 1,4% тримесечно повишение и годишно такова от 4,8%. Спрямо четвъртото тримесечие селското стопанство увеличава активността си с 2,4%, но на годишна база няма промяна.
Сектор култура и спорт създава 2% повече брутна добавена стойност спрямо последната четвърт на миналата година и с 3,1% повече в сравнение с първото тримесечие на 2015 г.
Спад бележи само строителството - от 2,6% на тримесечна и 1,7% на годишна база, а при операциите с недвижими имоти има забавяне на ръста до 1,1% на годишна база и липса на спад на тримесечна основа.
Заетите в икономиката са 3,358 млн. души, съобщи още НСИ. На годишна база има повишение с 31 хил. души. БВП на един зает се увеличава с 2,1 на сто в сравнение с първото тримесечие на 2015 г. Производителността на труда е най-висока в индустрията - 5444,70 лв. брутна добавена стойност, или 12,80 лв. за един отработен човекочас. В сектора на услугите показателят е 11,40 лв., а най-ниска е производителността в селското стопанство - 2,50 лв.
Източник: "24 часа"