© Impact Press Group | | Продавачи и сервитьори се оказват най-уволняваните и назначавани кадри в последните месеци. Последните данни на Агенцията по заетостта показват, че през юли най-голям ръст на новорегистрираните има именно сред тези кадри, пише "Монитор“.
В разгара на лятото в бюрата по труда са били вписани нови 27 369 души, 40% от които са били заети в сектор "Услуги". Само през юли останалите без препитание продавачи са били над 3000. Въпреки че юли е най-активният месец за наемане на сервитьори, бармани и готвачи, близо 1000 души, упражняващи тези професии, са останали без работа.
Според експерта по подбор на персонала Ивайло Христов в тези сектори не се изисква квалификация, затова работодателите могат да си позволят да не задържат кадрите си за дълго. Най-честата причина за раздялата на работодателя с подчинения му е възнаграждението. "Често началниците обещават заплата от 700 лв., а след месец плащат 500 лв. При недоволство от страна на служителя, той бива уволнен, защото за мястото му чакат още кандидати", заяви Христов.
Докато продавачи, сервитьори и готвачи пълнят бюрата по труда, бизнесът търси предимно такива кадри. Проучване на социалното министерство показва, че през следващата година всяка пета фирма ще увеличава щата си 2/3 от заявените свободни позиции ще бъдат за хора със средно образование и квалификация, като най-много свободни места ще има именно за сервитьори, продавачи, шивачи, шофьори, охранители и хигиенисти.
"С оглед на нарастващия брой молове е нормално това да са търсените служители", обясни Христов. За висококвалифицирани кадри през следващата ще бъдат обявени над 25 000 свободни работни места, показва още изследването на социалното ведомство.
"Големият проблем е дали ще има подходящи кадри за тези места, защото в бюрата по труда е пълно с висшисти, които нямат и ден трудов стаж по специалността, което автоматично намалява шансовете им за реализация на трудовия пазар", твърди още Христов. |