Шеф в БДЖ: Работим за по-бързо и комфортно пътуване с влаковете
Нови влакове, променени разписания и каква е причината за честите влакови закъснения? Разговаряме с управителя на "БДЖ – Пътнически превози" инж. Венцислав Славков.
Здравейте.
Здравейте.
Ще има ли закрити линии или към момента – само промяна в разписанията
Никога не е стоял въпросът за закриване на линии, въпреки че в медиите излезе информация, че БДЖ възнамерява да закрива линии. Става въпрос за промяна на разписанията, но не и за закриване на линии.
Няма опасност хората да няма с какво да се придвижват?
Да. Няма такава опасност. Направили сме всичко възможно всички региони да бъдат осигурени с железопътен транспорт.
Напоследък се наблюдават доста чести закъснения на влаковете. Каква е основната причина за тях?
В последните дни имаме и няколко неприятни случая със самоубийства, хвърляне на хора пред влаковете, удари на прелези имаме също. Също така има и закъснения във връзка с ремонтите на железопътната инфраструктура. Има и закъснения по повреди на подвижния състав. Така че като цяло причините за закъсненията са комплексни. Но пък ние няма как да избегнем правилата и Закона за движение по пътищата. Всяко едно такова нарушение се разглежда от оперативна група на Министерство на вътрешните работи, така че това са закъснения, върху които не можем да влияем и да ги избегнем.
До колко време трябва да получим новите електрически влакове и какво ще се подобри при пътуването с тях?
Както знаете, процедурата се води от Министерство на транспорта. Тя не е процедура на "БДЖ – Пътнически превози". Съгласно условията на договора, доколкото знам, първите влакове трябва да започнат да идват 2026 г., ако наистина дойдат в този срок. Какво ще се подобри – като цяло ще се подобрят самите условия за пътниците, тъй като новите мотрисни влакове са с по-нови седалки, климатизирани и т.н. Ще отговарят на всички изисквания на условията за оперативна съвместимост, ще отговарят на изискванията за придвижване и качване на трудноподвижни лица. Така че като цяло това са едни много съвременни влакове. Относно времето на пътуване – вече то ще зависи пак от довършването на ремонтните дейности по железопътната инфраструктура. Така че при завършване на ремонтите пътниците ще могат хем да пътуват комфортно, хем пък и да стигат по-бързо.
Подсигурена ли е поддръжката за тях?
Да. Също знаете, договорът, освен доставката, включва и 15-годишна поддръжка на подвижния състав. Поддръжката вече, съгласно условията на договора, е въпрос на организация от страна на доставчиците.
Има ли липса на кадри?
Като цяло липса на кадри има във всички сфери в държавата, не само в железопътния транспорт. За съжаление, специално, а и не само при нас, със закриването на специализираните училища, както и на т.нар. в миналото техникуми, откъдето излизаха специалисти – да речем електротехници, заварчици, шлосери и т.н., вече няма училища, които да обучават така масово тези специалности и това оказва влияние на всички сфери, свързани ако щете и с машиностроене, ако щете и със строителство. Така че това е може би една от нишите в образованието, която във времето беше пренебрегната. Няма млади хора, които да се интересуват и да ги влекат тези специалности.
Като цяло в системата какво би било добре да се подобри в системата на БДЖ и за какво работите?
В момента работим специално по повишаване честотата на подвижния състав. Имаме процедури за провеждане на ремонт в момента на вагони, така че да се повиши надеждността на подвижния състав. В общи линии това ни е основната цел и задача – да нямаме закъснения по повреди на подвижен състав, както и условията за пътниците във вагоните да се подобрят. Но от друга страна с доставката на немските вагони, които бяха пуснати в началото и в средата на юни, за съжаление, колкото и да се опитваме да подобрим условията, дори и тези вагони, които бяха в много добро състояние – хигиенно имам предвид, за съжаление, не се пазят както трябва от нашите ползватели и това съответно води до увеличаване на разходи за почистване, съответно увеличаване престоя на вагоните в нашите депа за почистване, отнема ни време. По този начин в някои случаи се налага да не може да осигурим достатъчно вагони за обслужване на влаковете.
Благодаря ви, г-н Славков, за този разговор.