Сеизмологът доц. Пламена Райкова: Много е важна зоната на Вранча

Автор: Цоня Събчева
Коментари (0)
20:07 / 06.01.2025
441
За района на България през последните години се наблюдава умерена сеизмична активност с около 40-50 събития на година с магнитуд над 2,5 по скалата на Рихтер. Това е слаба до умерена активност, като най-силното събитие е от юни месец в района на Асеновград с магнитуд от 4,3. Това каза в предаването "България, Европа и светът на фокус“ на Радио "Фокус“ ръководителят на Департамента по сеизмология в Националния институт по геофизика, геодезия и география при БАН доц. Пламена Райкова.

 

На територията на съседните ни Гърция и Турция се наблюдава доста по-силна активност, част от която се усеща и у нас, което според специалиста е в рамките на нормалното, тъй като те попадат в Средиземноморската сеизмична зона, втората по активност в света.

"В Гърция през изминалата година се наблюдават по-интензивни събития в района на полуостров Халкидики – има много събития, които са с магнитуд до 4,5-5, а по-силните събития през изминалата година с над 5 по скалата на Рихтер са регистрирани в областта на остров Крит,“ обясни тя и добави, че изключително важна за нас е сеизмична зона Вранча, тъй както там събитията се случват в много голяма дълбочина и се усещат в по-голяма част от Северна България.  

 

В България има 5 сеизмични зони: сеизмогенни зони София, Кресна, които са свързани, Шабла в района на Балчик и Варна, Маришката зона, в която влиза Пловдив и Горна Оряховица. "Във всяка една от тези зони са се реализирали силни земетресения, като ретроспекцията от 1901 до 1928 г. показва, че на нашата територия са регистрирани 5 земетресения с магнитуд над 6.5. Земетресение в района на Кресна от 1904 г. е най-едно от най-силните земетресения за континентална Европа през ХХ век. Това са основните точки, които биха могли да се обособят като сеизмично по-опасни, но те не си взаимодействат помежду си и няма как една структура да спомогне за раздвижването на друга,“ категорична е тя.

 

Много е трудно да се правят краткосрочни сеизмологични прогнози, посочи още доц. Райкова, като обясни, че в Националния институт по геофизика, геодезия и география се изготвят сеизмични сценарии, които са за по-големи периоди – какво се очаква ако се реализира силно земетресение например в по-големите градове на България. "Тези прогнози и т.нар. сценарии, които правим, са изключително важни и са много полезни, тъй като те показват кои са слабите страни на строителството и какви могат да бъдат последствията. Те са много полезни и помагат да предотвратим поне част от това, което може би ще се случи след реализацията на едно такова силно земетресение.“

Виж коментарите (0)

Още по темата (102):
07.01.2025 Земетресение бе регистрирано в България
04.01.2025 Рано тази сутрин регистрираха земетресение съвсем близо до Бургас
29.12.2024 Земетресение у нас!
12.12.2024 Земетресение в Турция, усети се и у нас
03.12.2024 Земетресение у нас
02.12.2024 Козите могат да предскажат земетресения?
Още новини от Национални новини:
Стоичков: Господ е българин, бате Пепи!
Делян Пеевски: Служебният министър на културата незабавно да се з...
Доц. Николай Димитров дава отговор на въпроса: Агресията сред мла...
Напусна ни Владимир Даверов
Системно битото от баща си момче е настанено в кризисен център
"Ню Йорк Таймс": Черноморските курорти на България са идеални за ...


Виж още:


За връзка с нас:
тел.: 0700 45 024
novini@burgas24.bg

Екип

©2006 - 2019 Медия груп 24 ООД.
Burgas24.bg mobile - Всички права запазени. С всяко отваряне на страница от Burgas24.bg, се съгласявате с Общите условия за ползване на сайта и политика за поверителност на личните данни (обновени).