Само по тези два признака познавате дали кашкавалът е качествен
Едни от най-големите проблеми на българите, свързани с хранителните продукти, са висока цена и ниско качество. В последно време се наблюдава значителен ръст на цените на продуктите, но в същото време няма подобрения относно качеството.
Цената на кашкавала например бележи рекордно нарастване през последните година-две, като най-неприятно е, че дори имитиращите продукти, пълни с хидрогенирани мазнини и палмово масло, които се считат за вредни за здравето, са скъпи, а за био и еко произведените от чисто мляко, които може да откриете и на трицифрена стойност, повечето българи не смеят и да си помислят.
В социалните мрежи пък се завъртяха снимки на едни и продукти, които у нас и извън граница се продават на различни цени, като тези в България се оказаха доста по-скъпи.
Други шепнешком споделяха, че качеството на един и същи бранд у нас е по-ниско, отколкото извън граница. Плащаме много като крайни потребители за кашкавала, но поне получаваме ли качество и полезна хранителна стойност от него? Качественият кашкавал е скъп, факт, но може да е скъп и този със съмнително качество.
Така че освен по цената, която май вече не е определяща, качественият кашкавал следва да можем да го разпознаем и по други признаци и да сме сигурни, че не хвърляме парите си напразно.
Ще ви помогнем с тази задача. Двата признака, по които можем да разпознаем качественият кашкавал – в магазина и в дома си. Няма как да разберем колко и какво мляко има в кашкавала с просто око, но можем да разберем дали е добре узрял, ако знаем за какво да внимаваме.
Двата признака, които ще ни помогнат са:
- Цветът на продукта – по-светлият означава зрялост, докато по-масленият цвят сочи, че кашкавалът не е добре узрял. Неузрелият си личи и по това, че стои като на ивици, а и е воднист. Водното съдържание в пакета означава само едно – незрял кашкавал.
Изпробвайте и доколко е мек кашкавалът.
Качественият е нито много мек, нито твърд като камък. Това са важните характеристики, за които да внимавате с магазина и по които може да разграничите незрелия кашкавал и да изберете друг бранд, а в дома ви може да продължите с определянето на вкусовите качества, които също ще ви помогнат да разграничите качествения кашкавал от некачествения.
Вкусът е другото, на което да разчитате, за да откриете качеството. И тук не говорим за вашите индивидуални предпочитания кой кашкавал ви допада, а за определени правила, по които ще откриете добрия продукт.
Естествено, че не може да разопаковате и пробвате в магазина, но поне ще знаете да не купувате от същия следващия път, ако го разпознаете, че не е с добро качество. Незрелият кашкавал не се топи в устата, а се троши като на трохи.
Незрелият и некачественият се рони и при рязане с нож или пък се размазва по ножа. Може да изпробвате качеството и като сложите парче кашкавал в тигана на огъня. Ако е добре узрял, хваща коричка и ухае апетитно на масло, а не изчезва като вода в тигана.
Пазарувайте отговорно и съблюдавайки качеството, за да не хвърляте парите си за палмово масло вместо за кашкавал от мляко, съветва Zdrave.to