"Винаги, когато в някакъв продукт се използва скъпа съставка, която има евтина алтернатива, някой ще се изкуши да използва алтернативата. За пример мога да дам салатата “Снежанка". Купете откъдето и да е и ще видите, че в нея вече не се слага прецедено кисело мляко".
Това каза в интервю за "
24 часа" Богомил Николов, директор на Асоциация "Активни потребители".
"Салатат се прави от най-различни съставки се забърква сос, за който най-важното е да е бял и да киселее леко. Постига се с помощта на добавки, половината от които и на мен са ми неизвестни. Киселото мляко вече е скъпо.
"Почти половината майонези на нашия пазар се правят вече без яйца. Използва се нишесте, на което се добавя някакъв емулгатор и подобрител".
"Парадоксът и дори коварството на това е, че понякога вкусът на тази майонеза е по-добър, отколкото на правената с истински яйца. Това най-лесно може да се експериментира с деца – предложете истинска и “алтернативна" майонеза на 10 деца и те ще ви кажат, че изкуствената е по-хубава".
"Преди около 20 години, когато живите бактерии в киселото мляко започнаха да намаляват, правихме такъв тест на сляпо – без дегустаторите да гледат етикета. И масово се оказва, че киселото мляко без или с много малко живи бактерии на хората им харесва повече. Това е парадоксът, който позволи на нашия пазар на практика да убием живите закваски, те са вече съвсем малко. Жалко, защото това е пробиотик", допълни той.