В масовата снимка участие взеха и специалисти в областта на хематологията от цялата страна и региона, пациенти, техните близки и привърженици на каузата.
Националната информационна кампания цели да насочи вниманието на обществото към заболяването, да акцентира върху значението на ранното му откриване. С адекватно съвременно лечение, открито в ранен стадий заболяването, може да бъде овладяно и в 95 % от случаите да се счита за излекувано на 5-тата година. Така се осигурява по-дълъг период без симптоми на болестта и се подобрява качеството на живот на пациентите.
1,5 млн. души по света живеят с лимфом, а над 160 000 души умират от тази коварна болест всяка година. Според специалисти в България има около 3000 пациенти с лимфом. Всяка година от агресивна форма на лимфом заболяват над 500 души, по данни на Националния раков регистър. От тях само една трета ще бъдат лекувани с най-съвременна терапия, която е призната и използвана по цял свят.
Болните от най-разпространеният вид рак на лимфната система - неходжкинови лимфоми (НХЛ) - се увеличават с над 80% само за последните 40 години. Той е и 3-ият най-бързо развиващ се рак, след рака на белия дроб и меланома. В България заболеваемостта се увеличава и възрастовата граница пада значително. НХЛ засяга активното население - между 45 и 60 години.
Преобладаващата част от пациентите с лимфом се обръщат към лекар едва в напреднал стадий на болестта, което се дължи на ниската информираност относно заболяването и слаба здравна култура. Най-често откриването на лимфом става случайно - при преглед или при изследване във връзка с друго заболяване. Ранните симптоми на това раково заболяване остават незабелязани или подценени и в нередки случаи имат трагични последствия.