Такъв е броят на учебните заведения, които се включиха в кампанията "На училище без тежест" през миналата учебна година, отчетоха от просветното ведомство".
"При отчитане на резултатите за олекотяване на ученическите раници може да се обобщи, че училищата в страната са проявили толерантност към здравето на децата и са допринесли за популяризиране на кампанията", коментираха експертите от образователното министерство.
1346 школа са осигурили втори комплект с учебни помагала на учениците си.
Така малчуганите от началния курс са се упражнявали в клас по старите, но годни за употреба учебници. Резервните книги остават в училището, като се съхраняват в библиотеките или в шкафчета.
697 от школата в страната са оборудвали класните си стаи с шкафчета, в които стоят тежките книжа.
С най-лек товар на гърба си са били първолаците и второкласниците, които са по цял ден в клас. В училищата, в които се провежда целодневно обучение, раниците на учениците са оставали в класните стаи, отчетоха още от просветното ведомство.
Училищата, които не са разполагали с втори комплект учебници, също са намерили решение. Така например учителите от ОУ "Виделина" в общ. Лозница са сканирали втори комплект учебници за своите осмокласници.
В пловдивското ОУ "Г. Бенковски" пък е организирана изложба с карикатури по темата за тежките раници. Сред учениците била проведена анкета на тема "Вещите, без които мога".
Кампанията "На училище без тежест" стартира миналото лято и е по инициатива на сдружението "Настоящи и бъдещи майки" съвместно с просветното министерство. Според здравните стандарти децата не трябва да носят раници, които са по-тежки от 10 - 15% от теглото им.
Ето защо от организацията препоръчаха въвеждане на норми за тежестта на учебниците, помагалата и раниците. Те настояват още да се разработят програми за създаване на навици за правилно стоене на чина.
Според проучване на просветното министерство съществуват празни раници с тежест от 2,5 кг, която сама по себе си е опасна за детето. Затова родителите трябва много добре да подбират материята на раницата, която купуват за децата си, както и да следят дали хлапетата им не носят излишни учебни пособия, които ненужно увеличават теглото на гърба им.
Източник: в. "Монитор"