Росица Матева, ЦИК: В тези местни избори избирателите ще гласуват основно по постоянен адрес
В тези местни избори избирателите ще гласуват основно по постоянен адрес. Изключение са избирателите, които са регистрирани по настоящ адрес в населено място, различно от постоянния им адрес. Това заяви Росица Матева, зам-председател и говорител на Централната избирателна комисия (ЦИК), в предаването "Денят на Фокус“ по Радио "Фокус“.
"До 14 октомври тези граждани трябва да подадат заявление в общинската администрация по настоящия си адрес, че желаят да гласуват по този адрес, не по постоянния. Така ще бъдат включени в списъците за гласуване по настоящ адрес. В същото време са заличени от списъците за гласуване по постоянен дарес, за да няма дублиране“, посочи Матева.
Важно е избирателите да знаят, че не могат в изборния ден да решат да гласуват по постоянен адрес, след като са пуснали заявление за гласуване по настоящ, подчертя говорителят на ЦИК. Тези, които имат регистриран настоящ адрес, различен от постоянния, и не са подали заявлението, нямат право в изборния ден тепърва да подадат такова. Те глауват по постоянното си местоживеене. "Вчера ЦИК изпрати писма до псички кметове на общини, за да осигурят дежурни и в събота, така че гражданите да могат да подадат заявление за гласуване по настоящ адрес и утре, когато е крайният срок“, успокои гражданите Росица Матева.
На 14 октомври изтича и срокът за подаване на заявление за гласуване с подвижна урна, който касае гражданите с увреждания. Трудната подвижност трябва да бъде удостоверена с медицински документи. Към заявленията няма нужда да бъдат представяни решения на ТЕЛК и НЕЛК, но е добре избирателите да приложат копие от медицински документ, удостоверяващ тяхната диагноза, към заявлението за гласуване с подвижна урна. Поне 10 избиратели от едно и също населено място трябва да са подали такова заявление, за да се състави подвижна секционна избирателна комисия и те да могат да гласуват от домовете си. Носят се бюлетините и избирателните списъци, но другите живеещи с трудноподвижния човек нямат право да гласуват в подвижната урнарецени говоритлят на ЦИК.
"Когато има друго лице – с увредено зрение или трудноподвижно, но все пак имащо възможност да излезе от вкъщи, те имат право да гласуват не в предвидената секция, ако тя е на втори или трети етаж на сградата, а във всяко място, където има избирателни секции. В тях машините за гласуване ще бъдат поставени на удобни за хората с инвалидни колички места, а параваните ще бъдат по-широки“, каза още Росица Матева.
Избирателите, чието увреждане не им позволява да гласуват самостоятелно, могат да посочат посредник, който да гласува от тяхно име. Ако този посредник или придружител обаче няма право да гласува в съответната секционна комисия, той няма да може да упражни правото на глас.
Проверката за разпределението ни в изборния ден – къде сме записани да гласуваме, се случва през сайта на Главна дирекция "Гражданска регистрация и административно обслужване“ – ГРАО. Информация в коя секция на кой адрес ще пускаме бюлетина излиза на сайта, след като въведем ЕГН-то си.
Ако тайната на вота е нарушеиа в изборния ден, секционната избирателна комисия (СИК) е компетентна да възстанови реда и да отстрани нарушението. Ако според избирателите тази комисия извършва нарушение, се сигнализира общинската избирателна комисия, разясни Матева.