Държавата храни сирийците, а на нас ни дава боклуци. Това се ожалиха десетки роми, събрали се пред пунктовете за раздаване на безплатни хранителни пакети. От днес социално слабите жители на София получават по 5 кг брашно, 3 кг леща, 3 кг спагети, 1,5 литра компот и 1 кг конфитюр.
Останалите 16 продукта, сред които олио, захар, вафли и бисквити, нуждаещите се ще получат напролет. Раздаването на храните на два пъти се налага, защото една от фирмите производител обжалва обществената поръчка. Това обаче разгневи събралите се пред пунктовете във "Факултета" и на Сточна гара. "Олиото на бежанците са дали. Аз как да сготвя без олио? Дали ни леща, при това и малко дават. Имам 5 деца и 10 внуци. Идва Василица, това, което съм взела ще го изядем за един ден",негодуваше възрастна ромка от "Факултета".
Други пък недоволстваха, че продуктите, които получиха били некачествени. "Тая леща ще я варим 2 часа. И краставите шпагети не искаме", обясняваше млада мургава майка, чакаща на опашката. Въпреки недоволството само 2 часа след като двата пункта отвориха, над 100 нуждаещите взеха кашоните с пакетирана храна.
Сред десетките чакащи пред пункта на БЧК във "Факултета" тръгна слух, че помощта, която получават, е равностойна на 180 лв. "Аз за тези пари знаеш ли колко много храна ще си купя от магазина? Не ги е срам. Подиграват се с нас, ромите", гневеше се мургав татко на 4 деца. Оказа се, че сумата, която ромите видели, всъщност е част от стойността на проекта - 4 773 180 лв.
За разлика от мургавите бедняци, малкото пенсионери наредили се на опашката за помощи бяха доволни от получените пакети. "Пенсията ми е 200 лв. Стига ми за тока, водата и лекарствата. Затова тези продукти са ми от голяма помощ", разказва баба Стояна. "Пенсията ти била малка, а какво да кажем ние, безработните? Няма работа за нас, затова ще крадем. Не може да стоим на тъмно, я!", прекъсва я млада ромка. 90% от чакащите пред пунктовете на БЧК са безработни. Малка част от тях са работили в сметосъбиращите фирми, но сега разчитат само на социални помощи. По данни на социалното министерство около 255 000 българи ще получат хранителни пакети. Това са хора, които получават енергийни помощи и тези, които са били жертва на природно бедствие от 2012 г. насам.
Източник: Монитор