Новини
Спорт
Справочник
Обяви
Вход
close




ЗАРЕЖДАНЕ...
Начало
Бургас
Спортни
Регионални
България
Международни
Любопитно
Галерии
Личности
RSS
Всички
Бизнес
Други
Институции
Криминални
Общество
Родните зеленчуци кът поне до края на юни
Автор: Екип Burgas24.bg 08:40 / 12.05.2016Коментари (0)724
© Burgas24.bg
Българските градински домати и чушки ще са кът на пазара поне до средата на юли. Причините са студената и дъждовна пролет, както и градушките от последните дни. Производители от Югоизточна България в Пазарджишко, Сливенско и Хасковско масово се оплакват, че трябва да презасаждат реколтата.

Въпреки че има време за презасаждане на разсада, това ще увеличи разходите ни, категорични са стопаните. Според тях тази година първите нашенски полски домати ще излязат на пазара чак в средата юли, а не към края на юни, както е обичайната практика.

"По сергиите в момента може да се намерят предимно македонски, италиански, турски, испански, полски и дори албански червени зеленчуци. Същото е положението и с краставиците", коментира за "Монитор" Костадин Ламбев, председател на Съюза на преработвателите на плодове и зеленчуци. 

Според него обаче реколтата от български оранжерийни зеленчуци, които се продават в момента по пазарите у нас, не е компрометирана и се пласират количества, които са на нивото на миналата година. Те обаче покриват незначителен сегмент от пазара - не повече от 20%.

"Обилните дъждове ще се отразят неблагоприятно на някои култури, коментира Николай Недялков, председател на Асоциацията на зеленчукопроизводителите и овощарите в Бургас. Той допълни, че заради валежите е възможно качеството на някои плодове и зеленчуци да бъде по-лошо.
Дъждовете се оказаха повече и се получи преовлажняване на много места, където имаше валежи над 100 л на кв.м. Това от своя страна е неблагоприятно за някои култури. За ягодите не е добре, защото първият завръз, който е най-ароматен, изгни на полето. Същото се получава и с лозята. Влажното и дъждовно време е причина и за развитието на гъбни болести", категоричен е Николай Недялков.

По думите му е рано да се каже каква ще бъде реколтата на черешите. При тях е опасно, ако има дъждове при беритбата им, но тогава се очаква времето да бъде благоприятно.
"Независимо дали реколтата е добра или не, цените на пазара са високи поради други фактори", допълни Недялков.
След кайсиите и джанките, поразени от необичайните студове и сутрешни слани тази пролет, следващите унищожени овощни дръвчета са орехите.

Кюстендилска област е най-силно засегната, тъй като там има измръзвания освен при сливите, също и при някои сортове ябълки. В Пазарджишко има проблеми с ранните череши и сливите. Почти във всички планински райони джанките и лозята също са измръзнали.

За трета година овощарите страдат от природните аномалии, поразяващи реколтата. Тази пролет при кайсиите има почти 100-процентово засягане на градините и това е сериозен бич особено за онези фермери, които се занимават само с градинарство. Сред засегнатите региони са не само Силистренско, а и Северозападна България, където по Дунава има доста нови насаждения.








Зареждане! Моля, изчакайте ...

Все още няма коментари към статията. Бъди първият, който ще напише коментар!
Още новини от Национални новини:

ИЗПРАТИ НОВИНА
« Ноември 2024 г. »
пон
вто
сря
чтв
пет
съб
нед
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
Виж още:
Актуални теми
Енергийна криза
51-ото Народно събрание
Бюджет 2025
ТВ и шоу сезон 2024/2025 г.
Влизането на България в Шенген
назад 1 2 3 4 5 напред
Абонамент
Абонирайте се за mail бюлетина ни !
Абонирайте се за нашия e-mail и ще получавате на личната си поща информация за случващото се в Бургас и региона.
e-mail:
Анкета
Ще почивате ли идната зима?
Да, в България
Да, в чужбина
Не
Не съм решил/а още

РАЗДЕЛИ:
Новини
Спорт
Справочник
Обяви
Потребители
ГРАДОВЕ:
Пловдив
Варна
Бургас
Русе
Благоевград
ЗА НАС:
За контакти:

тел.: 0886 49 49 24

novini@burgas24.bg

За реклама:
Тарифи (виж)
Договори избори 2024

тел.: 0887 45 24 24

office@mg24.bg

Екип
Правила
Бургазлии във facebook
RSS за новините
Статистика: