По думите ѝ помпената терапия излиза по-евтино от клинични пътеки за по-късно лечение на допълнителни усложнения на диабета.
Родители на деца болни от диабет тип 1 се събраха за пореден път пред сградата на Здравната каса днес, за да повторят искането си държавата да поеме инсулиновите помпи и консумативи на децата им. Според тях нищо не се е променило от последния им протест през юни досега.
Проблемът за децата с диабет е, че алтернативното лечение с т.нар. инсулинови писалки изисква инжектиране на инсулина по пет-шест пъти всеки ден. То е изключително болезнено и неприятно за малките деца. За сравнение, инсулиновите помпи поддържат нивото на кръвната захар стабилно и в определени рамки, и предполагат по една инжекция на няколко дни.
България все още е единствената страна в Европейския съюз, в която уредите за инжектиране на инсулин не се поемат от държават. Дори в Македония 100% от тези разходи са поети от здравните институции.
Една помпа струва около 8000 лв., а месечните консумативи излизат около 1000 лв.
"Самосезирала съм се след това, което видях", заяви омбудсманът Мая Манолова в студиото на "Тази сутрин" по bTV. Тя заяви готовността си да работи за решаването на проблема и да изиграе ролята на медиум между всички засегнати страни по случая.