Родителите ще могат да проучват учителите, които ще преподават на техните деца, по професионалните им профили в интернет. Даскалите ще имат електронно портфолио, в което ще бъдат описани професионалното им развитие, квалификации и постижения. Въвеждането му е допълнение към проектозакона за предучилищното и училищното образование. "Учителите ще могат да записват всякакви свои успехи без ограничения, могат и да качват видеозапис на часовете, които водят в клас", каза директорът на 137-о СОУ Мариана Закова.
Преподавателите ще могат да се хвалят и с това колко ромчета са успели да изучат, в кои елитни вузове са приети техните възпитаници, какъв е процентът на отпадналите ученици в техните класове, какви медали са взели отборите им по състезания, олимпиади и т.н. Всяко постижение обаче трябва да е подкрепено с доказателства. Портфолиото ще има значение и за атестирането на учителите. Според новия просветен закон на всеки четири години педагогическите специалисти ще бъдат оценявани от своите работодатели.
Щом законът влезе в сила, преподавателите ще бъдат задължени да повишават квалификацията си в рамките на 48 академични часа за всеки 4-годишен период на атестиране. Така на година ще се падат по 16 ч. обучение на учител. На всеки пет години ще се прави инспекция и на цялостната работа на училищата. В нея ще бъдат включени и родители, и ученици, които ще попълват анкети, съдържащи въпроси за целия училищен и образователен процес в школото.
Източник: в. "Монитор"